Wieliczka - Biblioteka rok pod znakiem jubileuszu

Kolejny rok minął i kolejny szereg bibliotecznych działań za nami. Czas by podsumować...

Rok 2015 minął w naszej bibliotece przede wszystkim pod znakiem jubileuszu 70-lecia, ale wydarzyło się tak na prawdę znacznie więcej. Dla dorosłych czytelników naszej biblioteki zorganizowano wiele wydarzeń, które cieszyły się dużą popularnością. Było aktywnie, kolorowo, inspirująco, było Was jeszcze więcej, a nas oczywiście bardzo to cieszy. To był bez wątpienia udany rok! Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, którzy nas odwiedzali i brali udział w organizowanych przez nas imprezach serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w naszych akcjach w 2016 roku.

Przegląd niektórych wydarzeń:

URODZINY MOLIKA

W czerwcu w naszej bibliotece również bardzo hucznie świętowaliśmy urodziny Mola książkowego. Nasz włochaty solenizant skończył dwa lata i wśród przedszkolaków stał się już lokalnym celebrytą. Nasz biblioteczny ogródek zamienił się w magiczną krainę pełną wróżek, księżniczek, kowbojów i superbohaterów – też się cieszymy, że Molik ma tylu przyjaciół i takie znajomości.

ZWIADOWCY – STRAŻNICY WIELICKIEJ KSIĄŻNICY

We wrześniu już po raz drugi w naszym mieście, odbyła się organizowana przez wielicką bibliotekę, literacka gra miejska oparta o serię książek „Zwiadowcy” Johna Flanagana. Kilkudziesięciu śmiałków stawiło się do walki o tytuł Strażników Wielickiej Książnicy liczącej już lat 70.

GŁOŚNE CZYTANIE I LEKJE BIBLIOTECZNE

A na koniec właściwie najważniejsze, bo akcje i święta bardzo lubimy, ale najbardziej ze wszystkiego cenimy sobie wprowadzanie najmłodszych czytelników w świat lektur. W minionym roku w naszym dziale odbyły się 32 lekcje biblioteczne i odwiedziło nas 583 uczniów i przedszkolaków. Oprócz tego oczywiście co tydzień odwiedzały nas nasze ulubione przedszkolaki z oddziału przy Szkole Podstawowej nr 2 uczestniczące w „Głośnym Czytaniu”.

MANAGE IT

W ramach międzynarodowego projektu PRISMA, w którym nasze bibliotekarki uczestniczyły od 2013, zorganizowaliśmy w Kampusie Wielickim warsztaty dla młodzieży pt. ManageIT. Objęły one spotkanie z przedstawicielem Google Polska oraz szybkie szkolenia grup przy stolikach eksperckich w tematach: zarządzenie czasem, grafika, media społecznościowe. O warsztatach, sytuacji młodzieży na rynku pracy i działalności biblioteki opowiedziała później nasza przedstawicielka na międzynarodowej konferencji w Cluj-Napoca (Rumunia).

 

 

 

UCZ SIĘ U MISTRZÓW

17 wykładów i wycieczka dla młodzieży gimnazjalnej przygotowanych i zaprezentowanych przez uczonych i studentów Wydziału Polonistyki UJ w ramach projektu Ucz się u mistrzów z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, kulturoznawstwa i językoznawstwa. W zajęciach brali udział uczniowie z gimnazjów w Wieliczce, Węgrzcach Wielkich, Dobranowicach, Golkowicach i Koźmicach Wielkich. Projekt jest realizowany na mocy porozumienia Miasta i Gminy Wieliczka, Wydziału Polonistyki UJ, wielickiej biblioteki oraz CER Solne Miasto.

 

BIBLIO BEJBI KLUB

„Pakiet startowy” na dobry początek przygotowany przez naszą bibliotekę w ramach jej autorskiego projektu otrzymało w tym roku każde dziecko, którego rodzic zgłosił się do naszej biblioteki. Nie martwcie się jeśli wasza pociecha jest dopiero w drodze! Już teraz zdradzamy że projekt będzie kontynuowany przez cały 2016 rok!

WYMIEŃ SIĘ

Ulubiona akcja naszych użytkowników podczas której można wymienić nawet do 10 książek wydanych po 2000 roku. W minionym roku było aż 7 takich okazji, w tym tygodniowa wymiana przedświąteczna, podczas której zamieniliście ponad 200 książek!

 

V WIELICKIE DYKTANDO

Ambroży Dzierżykraj, trzydziestodwuipółletni antykwariusz z Suraża, nieraz rozważał zmianę nazwiska na Dzierżypech, bo nic mu w życiu prócz włosów nie wychodziło.” na takim ortograficznym torze przeszkód już po raz piąty ogromna grupa śmiałków postanowiła połamać długopisy. W zmaganiach o tytuł Wielickiego Mistrza Ortografii wzięło udział ponad 100 odważnych!

NARODOWE CZYTANIE „LALKI”

Teatr Bynajmniej, seniorki z Klubu Aktywnego Seniora działającego przy bibliotece, przyjaciele biblioteki, a także przedstawiciele lokalnych już po raz trzeci aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Historia Izabeli i Stanisława wybrzmiewała na ulicach miasta w otoczeniu nie lada atrakcji.

 

FANTASTYCZNA BIBLIOTEKA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

 

I dzień obchodów urodzinowych naszej książnicy to podróż wokół współczesnej fantastyki podczas, której Paweł Majka opowiadał o nurtach współczesnej, polskiej fantastyki, o tym jak rozwija się ona na tle literatury zachodnioeuropejskiej, czy nawet rosyjskiej. Po spotkaniu dreszczyku emocji dostarczył uczestnikom Turniej Planszówek - DIXIT ODYSEJA. Fani planszówek, którzy nie mieli ochoty stawać w turniejowe szranki zasiedli w Salonie Gier Planszowych. Na patio Solnego miasta zagościli również wystawcy, którzy w okazyjnych cenach sprzedawali książki, a przy jednym ze stoisk wykonywano makijaże twarzy w stylu fantasy. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie.

 

70-LECIE BIBLIOTEKI – JUBILEUSZOWA GALA

Och działo się! Wspaniały wieczór, podczas którego Wieliczanie naprawdę poznali swoją bibliotekę i jej pracowników. Dzięki multimedialnym atrakcjom, jakie zostały zaprezentowane tego wieczoru, przybyli goście mieli okazję dowiedzieć się więcej o wielickiej książnicy, o tym jak wyróżnia się ona wśród innych bibliotek, zobaczyć zaangażowanie jej pracowników. Były kwiaty, podziękowania, fantastyczny koncert i przepyszny tort. To dopiero były urodziny!

PONIEDZIAŁKOWY KLUB SENIORA - WYKŁADY

W ciągu roku wielicka biblioteka zorganizowała łącznie 49 wykładów w ramach Poniedziałkowego Klubu Seniora. Wykłady prowadziło 25 różnych wykładowców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych wyższych uczelni, podróżników, pasjonatów oraz seniorów, którzy wcielali się w rolę wykładowców dzielili się swoimi zainteresowaniami i przeżyciami. Dodatkowo wiele osób skorzystało z dodatkowej oferty promocyjnej - wejściówki na basen w Solnym Mieście za symboliczną złotówkę.

II WIELICKI BAL SENIORA - Wspaniała zabawa i wyjątkowi goście!

5 lutego 2015 roku w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym SOLNE MIASTO w Wieliczce odbył się II Wielicki Bal Seniora. Na dużej hali sportowej Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego SOLNE MIASTO na zaproszenie Burmistrza Wieliczki zgromadziło się na wspólnej zabawie ponad 250 wielickich seniorów.

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE

To 13 spotkań, w których wzięło udział 208 seniorek. W tym też jubileuszowe warsztaty rękodzielnicze, gdyż minęło już 5 lat odkąd trwają rokrocznie warsztaty dla miłośniczek robótek ręcznych. Przez ostatni rok seniorki tworzyły przeróżne cuda m.in. bibułowe kwiaty, wielkanocne kartki i pisanki, naszyjnik z podkoszulków, bukiet i choinkę z cukierków i wiele innych. Warsztaty prowadziły zaprzyjaźnione z biblioteką osoby: panie z Koła Gospodyń w Sygneczowie, bibliotekarka - Maria Guła a nad całością czuwała koordynator Klubu Aktywnego Seniora – Małgorzata Ślusarek.

 

Więcej wydarzeń na www.biblioteka.wieliczka.eu