Majówka w gminie Biskupice
Dla wielu weekend majowy od 1 do 3 maja, jest czasem odpoczynku, wyjazdów oraz spotkań z bliskimi. Warto przyjrzeć się, co kryje się za tymi datami i dlaczego są ustanowione jako wolne dni. W Polsce pierwszy maja, znany powszechnie jako Święto Pracy, obchodzony jest od 1890 roku, natomiast dopiero w 1950 roku ustanowiono go świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.
Po II wojnie światowej, w Polsce Ludowej, był jednym z najważniejszych świąt, znany w PRL jako Dzień Międzynarodowej Solidarności Klasy Robotniczej. Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest ku pamięci uchwalenia przez Sejm Czteroletni, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Jest to najstarsze polskie święto narodowe, które w czasach PRL było zakazane, ponieważ stanowiło konkurencję dla hucznie obchodzonego wówczas Święta Pracy. Dopiero po obradach “Okrągłego Stołu” w 1989 roku zostały przywrócone swobodne obchody tego dnia, a w 1990 roku ponownie otrzymało rangę święta narodowego. Na pamiątkę tych wydarzeń, w całej Polsce, w tym gminie Biskupice, te dni obchodzone są szczególnie. W szkołach organizowane są akademie, aby uczniowie od najmłodszych lat mogli zagłębiać się w historię swojego narodu.
Trzeci Maja jest dniem szczególnie istotnym dla katolików, ponieważ tego dnia obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tej okazji w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, w czasie której intencje zostały zawierzone Najświętszej Maryi Pannie. Eucharystię rozpoczęła pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”. Odśpiewane zostało również nabożeństwo majowe oraz nastąpiło odnowienie Przyrzeczeń Jasnogórskich. Z ust parafian wybrzmiał donośny Apel Jasnogórski. Na koniec odmówiona została Nowenna przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika. Dla wiernych z Łazan był to także dzień odpustu ku czci Znalezienia Krzyża Świętego. Warto w tych dniach, choć przez chwilę, poddać się refleksji i mieć w pamięci historię narodu polskiego.
Weronika Ćwierz