ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ KRWIOTWÓRCZYCH KOMÓREK MACIERZYSTYCH ZRÓB TO DLA AGNIESZKI I INNYCH CHORYCH NA BIAŁACZKĘ!

O tym, że choroba przychodzi nagle, wszyscy wiemy lecz… gdy przyjdzie, zawsze zaskakuje. Pierwszą rozpacz i smutek zastępuje chęć wsparcia, rodzina i przyjaciele robią, co tylko mogą podtrzymując na duchu, w modlitwie i jeśli to możliwe, włączając się aktywnie w pomoc. I tak stało się, gdy zachorowała nasza Agnieszka.

Do tej pory dokumentowała nasze codzienne życie, wydarzenia, sprawy, którymi żyje cała nasza społeczność. Od lat znaczna część zdjęć publikowanych w wielickich gazetach i na portalach społecznościowych, jest jej autorstwa. Także w naszej Panoramie, za co wyrażamy zawsze a teraz szczególnie, wielką wdzięczność. Agnieszka tworzy teksty piosenek. Los innych osób nigdy nie był jej obcy, przez wiele lat pomagała potrzebującym, dziś to ona potrzebuje naszego wsparcia.

O białaczce bifenotypowej dowiedziała się podczas rutynowych badań. Był to dla wszystkich ogromny cios. – Największą motywacją dla Mamy do walki z białaczką, są otaczający ją ludzie. Troska, dobre słowo, to że wszyscy na nią czekają, dodaje jej sił do dalszej walki o siebie i innych – mówi córka Justyna. – Jestem na początkowym etapie leczenia i jeszcze nie wiem czy będę potrzebowała przeszczepienia szpiku. Rejestrując się być może pomożesz mi lub innym osobom czekającym na niespokrewnionego Dawcę szpiku. Zarejestruj się podczas Dni Świętej Kingi lub później – prosi Agnieszka.

W Polsce co 40 minut osoba dowiaduje się o stwierdzeniu nowotworu krwi, na świecie, częściej: co 27 sekund. Przyczyny, źródła białaczki są nieznane, chorują dzieci, dorośli, sportowcy, starsi. Są białaczki przewlekłe, ostre. Zdiagnozowanych jest około 200 chorób krwi. Gdy zachodzi potrzeba przeszczepu szpiku kostnego, po nieskutecznym leczeniu farmakologicznym, wpierw poszukuje się dawcy rodzinnego, co daje prawdopodobieństwo powodzenia 25. procentowe. Później sprawdza się bazy dawców i prowadzi dalsze akcje.

Rejestrację w Wieliczce dla Agnieszki i innych osób chorych na białaczkę przeprowadzi działająca od 2008 roku Fundacja DKMS z Warszawy.W bazie tej fundacji jest ponad 1 800 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 9000 zarejestrowanych stało się dawcami rzeczywistymi. Poszukując zgodnego dawcy bada się antygeny zgodności tkankowej HLA. Prawdopodobieństwo znalezienia dwóch osób, o takich samych antygenach wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów – informuje Kamil Stachowicz, koordynator ds. Rekrutacji Dawców z Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS zareagowała natychmiast, chcąc pomóc Agnieszce. Przeszczep szpiku kostnego to ostania deska ratunku. Agnieszka jest na wstępnym etapie leczenia. Jej choroba została zdiagnozowana na początku czerwca. Jeszcze nie wiadomo czy będzie potrzebować przeszczepu, ale kwalifikacja jest już potrzebna. Miesięcznie zgłasza się do DKMS po ratunek około dziewięć osób u których zdiagnozowano chorobę nowotworową krwi. Baz danych dawców szpiku jest w Polsce 14, DKMS jest największą.

Pobranie komórek macierzystych w 85 proc. przypadków wykonuje się z krwi obwodowej dawcy, która powraca do krwioobiegu. Pobranie poprzez dwa wkłucia w wejścia łokciowe trwa 5-6 godzin. W 15 proc. przypadków pobranie materiału do przeszczepu następuje z talerza kości biodrowej, przy znieczuleniu ogólnym, w ciągu około godziny. Po 3 dniach dawca wychodzi do domu. To lekarz decyduje jaką zastosować metodę, zazwyczaj dla dzieci pobiera się szpik kostny, dla dorosłych komórki macierzyste.

Rejestracja potencjalnego dawcy jest bardzo prosta. W Wieliczce zostało wyznaczonych kilka miejsc. Osoba zainteresowana przejdzie wstępny wywiad medyczny. Dawcą może być osoba w wieku 18-55 lat, bez dużej nadwagi, o golnie dobrym stanie zdrowia. Część chorób wyklucza możliwość oddania szpiku kostnego. Tatuaże nie są przeciwwskazaniem. Po wypełnieniu formularza następuje pobranie wymazu z policzka wewnętrznego. Czas na rejestrację i pobranie nie przekracza 10 minut.

Dawca zarejestrowany zostaje rzeczywistym, gdy pojawi się chorujący na białaczkę pacjent „bliźniak genetyczny”. Wówczas pracownik fundacji pyta o potwierdzenie chęci oddania szpiku kostnego. Choć rejestracja odbywa się w Polsce, pomoc dawcy dotyczy osób z całego świata, i odwrotnie. Polska też prowadzi poszukiwania zgodnego dawcy w rejestrach zagranicznych.

Dopóki nas sprawa nie dotyczy, biegniemy… Zatrzymajmy się. Poświęcenie 10 minut życia może uratować życie. Wszystko odbywa się dobrowolnie. Dawcą można być za 20 lat lub nawet wcale… Nas to nic nie kosztuje a innych może uratować. Daje się niewiele i bardzo wiele. Część dawców rzeczywistych traktuje oddanie szpiku kostnego jak narodzenie dziecka, dali coś z siebie, dali życie, mówi Pan Kamil.

Fundacja DKMS wprowadziła szereg procedur bezpieczeństwa dawcy podczas procesu pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, korzystając z klinik zapewniających dawcom osobne wejścia i maksymalne ograniczenie kontaktu osobami nie zaangażowanymi w procedurę, kiedy jest to potrzebne zapewniając transport na pobranie krwiotwórczych komórek tak by dawca nie poruszał się komunikacją publiczną. Pandemia nie wstrzymała transplantacji szpiku. Jeśli ktoś chce się zarejestrować, a nie może dotrzeć na rejestrację, która będzie w Wieliczce, może sobie zamówić (na koszt fundacji) pakiet rejestracyjny do domu 😊 https://www.dkms.pl/dzialaj/dolacz-do-akcji/z-pasja-dla-innych

TAK WIĘC PRZYJDŹMY, ZAREJESTRUJMY SIĘ. DLA AGNIESZKI. DLA CHORYCH NA BIAŁACZKĘ. Otoczmy Agnieszkę wsparciem i modlitwą.

Barbara Zapadlińska

WIELICZKA REJESTRACJA: DLA AGNIESZKI – kiedy i gdzie: 24 lipiec: 11:00 – 13:00 Park Mickiewicza, 11:00 – 15:00 Mediateka, Plac Prof. Mieczysława Skulimowskiego 3, 15:00 – 19:00 Rynek, 25 lipiec 15:00 – 19:00 Rynek, 26-30 lipiec 14:00 – 16:00 MGOPS, Sienkiewicza 26.