Panoramiczne podsumowanie tygodnia

Gmina Wieliczka

Jak co roku mieszkańcy Wieliczki, zebrali się pod krzyżem katyńskim, aby uczcić pamięć osób, które zginęły w Katastrofie Smoleńskiej. Do tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku w samolocie, który się rozbił pod Smoleńskiem, znajdowały się na jego pokładzie najważniejsze osoby w państwie, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

Zakończył się remont drogi wjazdowej na górny parking parku „Stok pod Baranem”. Wjazd został wybrukowany i dostosowany do potrzeb odwiedzających.

6 kwietnia w Wielickim Centrum Kultury odbyła się wystawa Wielickiej Grupy Twórców „Art Klub”. Podczas wydarzenia wystąpił Robert Pieculewicz. Osoby zainteresowane będą mogły oglądać wystawę do 24 maja.

W dniach 12- 14 kwietnia odbył się Orlen Oil 8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Wydarzenia miało miejsce w Wieliczce, Brzegach i Węgrzcach Wielkich.

Zespół Szkół im. Brata A. Kosiby organizuje dzień otwarty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia od godziny 10 do 13.

Gmina Biskupice

10 kwietnia wysłano zapytania ofertowe dotyczące opracowania dokumentacji projektowej „Budowy systemu kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Biskupice”. Jest to drugi etap, który zakłada budowę sieci kanalizacji w Trąbkach.

W Bodzanowie dojdzie do remontu „starej szkoły”. Chodzi o pustostan, który znajduje się przy budynku szkoły w Bodzanowie. Zostanie on przebudowany i zaadaptowany na potrzeby oddziału przedszkolnego oraz doposażony w salę wielofunkcyjną, która będzie na poddaszu. Termin przygotowania dokumentacji kończy się 20 maja 2025 roku.

14 kwietnia w Domu Kultury w Sułowie odbyło się „Popołudnie z literaturą”. Podczas spotkania osoby, które w nim uczestniczyły mogły zapoznać się z fragmentami dzieła Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Z okazji Światowego Dnia Książki Dziecięcej oraz urodzin H.CH Andersona odbyła się „Noc z Andersenem”. Jest to międzynarodowe wydarzenie, które polega na całonocnych zajęciach dla dzieci. Gmina Biskupice po raz piętnasty wzięła udział w wydarzeniu.

Gmina Gdów

Do końca września ukończona ma zostać realizacja II etapu budowy kanalizacji w Marszowicach. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Gminy Gdów.

W dniach od 20 do 26 kwietnia na terenie gminy odbędą się szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Wykorzystana zostanie przynęta, która zawierać będzie doustną szczepionkę. Zostanie ona wyłożona ręcznie oraz zrzucona z samolotu. Nie należy dotykać szczepionek.

Wiata na gdowskim Zarabiu jest gotowa na zbliżający się sezon wydarzeń na świeżym powietrzu. Dzięki tej inwestycji w Zarabiu będą mogły się odbyć imprezy kulturalne, rekreacyjne oraz turystyczne.

Rozpoczęły się prace budowlane w centrum Gdowa. Pojawiły się zmiany w organizacji ruchu. Remont będzie polegać na remoncie nawierzchni bitumicznej. Prace obejmują odcinek wyjazdowy od przystanku autobusowego do skrzyżowania z ul. Bocheńską oraz odcinek wyjazdowy od skrzyżowania z ul. Bocheńską do budynku Krakowskiego Banku Spółdzielczego.

Wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzanach, odwiedzili Gdów, gdzie obejrzeli film „Opowieści z Narni”. Dom Samopomocy pomaga osobom, które nie radzą sobie z różnymi trudnościami życiowymi. Zapewnia im rozwój psychoruchowy. Placówka prowadzi również zajęcia terapeutyczne.

Gmina Kłaj

5 kwietnia odbyło się spotkanie w komendzie PSP w Wieliczce. Jednostki OSP otrzymały dofinansowanie z budżetu Powiatu Wielickiego. Wśród dofinansowanych pojawiły się jednostki z Gminy Kłaj. Są to: OSP Brzezie, OSP Kłaj, OSP Targowisko oraz OSP Dąbrowa.

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Grodkowicach wzięły udział w sprzątaniu świata. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne jest dbanie o środowisko w swojej najbliższej okolicy.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłaju przystąpił do realizacji „sąsiedzkich usług opiekuńczych” w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów” w 2024 roku. Ta inicjatywa obejmuje pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

W przedszkolu w Brzeziu odbył się „dzień świadomości autyzmu”. Dzieci z dużym entuzjazmem wzięły udział w inicjatywie i przyszły na zajęcia ubrane na niebiesko. Dowiedziały się również jak zachowują się dzieci dotknięte autyzmem.

W Szkole Podstawowej w Brzeziu uczniowie mieli okazję odbyć zajęcia z farmaceutą. Dowiedzieli się więcej o farmacji oraz o tym jak prawidłowo przechowywać leki. Nauczyli się, jak zrobić test na koronawirusa, czy jak prawidłowo wykorzystać zastrzyk. Warsztaty prowadziła Marta Trafidło.

Gmina Niepołomice

Gmina Niepołomice zaprasza na jubileuszową X edycję Giełdy Minerałów i Biżuterii, wydarzenie odbędzie się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Giełda odbędzie się w dnia 1-3 maja i będzie ona towarzyszyła Ogólnopolskiej Wystawie Kwiatowej.

W niedzielę 14 kwietnia w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa odbyło się „Dźwiękowisko”. Był to koncert dla całych rodzin. Na scenie wystąpili artyści z „Bobobrzmienia”.

20 kwietnia w niepołomickim Muzeum Fonografii odbędzie się dzień płyty winylowej. W planach są takie atrakcje jak: seanse animacji i filmów dla dzieci, odsłuch albumu Amy Winehouse „Back to black” oraz seans filmu, który opowiada o jej karierze i życiu. Każdy kto kupi bilet będzie mógł wziąć udział w plakatobraniu.

13 kwietnia zorganizowane zostały zawody strzeleckie pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Romana Ptaka. Wydarzenie odbyło się na terenie rekreacyjno-sportowym firmy Juka. Konkurencje miały na celu promować strzelectwo sportowe wśród mieszkańców gminy.

W Puszczy Niepołomickiej odbył się nocny bieg „Yolo Night 2024”. Chętni uczestnicy przebiegli 10 kilometrową trasę. Wydarzenie zorganizowała fundacja „Tres Companeros”, którzy zadbali o każdy detal i bezpieczeństwo uczestników. Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, miesiąc przed wydarzeniem zabrakło wolnych miejsc.

Grzegorz Góralczyk

Skip to content