EKOSZTAFETA STULECIA – Wieliczka i Niepołomice
„Urodziłem się w 1920, w maju, kiedy bolszewicy szli na Warszawę.” Jan Paweł II
We wrześniu 2019 Instytut EMOBI zorganizował I Emobilną Pielgrzymkę Europejskich Szlakiem Sanktuariów Polska-Watykan, rozpoczynając tym samym promowanie idei odpowiedzialności za klimat – zgodnie z ideą encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.
Najczęściej powtarzanym słowem w Polsce w 2019r. było słowo: klimat! Zwiększanie świadomości odpowiedzialności za klimat – jako dobro wspólne stało się priorytetowym działaniem wszystkich ludzi dobrej woli. Codziennie docierają do nas obrazki przedstawiające negatywne konsekwencje zmian klimatycznych. Dzisiaj już chyba nie trzeba przekonywać nikogo o pilności konkretnego zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Nie wszyscy jednak znają głos Jana Pawła II w sprawach klimatu, a jest on niezwykle cenny, trafny i jak bardzo aktualny. W roku stulecia urodzin Karola Wojtyły Instytut Rozwoju Elektromobilności Emobi wraz z partnerem głównym ENEA SA, oraz GAZ SYSTEM organizuje projekt pt. „Klimat jest dobrem wspólnym. Ekologiczne dziedzictwo Jana Pawła II”. Wydarzenie odbywa się pod patronatem MINISTRA KLIMATU.
Jednym z elementów projektu jest Ekosztafeta Stulecia, z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II i 100 rocznicy Cudu nad Wisłą w której biorą udział tylko pojazdy elektryczne : hulajnogi elektryczne, samochody elektryczne ( w tym Polski elektryczny pojazd SOKÓŁ 4×4). Rozpoczęcie wydarzenia będzie miało miejsce 10 sierpnia w Wadowicach, miejscu urodzin w 1920 roku Karola Wojtyły, natomiast finał nastąpi 15 sierpnia w Radzyminie – miasta Cudu nad Wisłą. Trasa Ekosztafety prowadzić będzie przez prawie 100 miejscowości położonych nad Wisłą, m.in. : Wadowice / Kraków / Wieliczka /Niepołomice / Tarnobrzeg / Sandomierz / Józefów Nad Wisłą / Kazimierz Dolny / Puławy / Dęblin / Góra Kalwaria / Warszwa / Radzymin.
Ekoszafeta stulecia – CUD NAD WISŁĄ
Jan Paweł II o Cudzie nad Wisłą mówił wielokrotnie. Osobiście odwiedził miejsce pamięci Bitwy Warszawskiej w Radzyminie w 1999, gdzie powiedział: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.”
Podczas trasy planowane jest organizowanie w centralych miejscach większych miast godzinnych wydarzeń podczas których będzie możliwość zobaczenia aut elektrycznych oraz wypróbowania nowoczesnych elektrycznych hulajnóg. Znajdzie się również kącik dla dzieci oraz punkt w którym będzie można wysłuchać pięknych cytatów dotyczących „ekologicznego dziedzictwa” jakie po sobie pozostawił Jan Paweł II. Wszystko to oczywiście organizowane będzie z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.
TRASA:
10.08
- 8:30 start – RYNEK miasta WADOWICE ( DOM rodzinny Jana Pawła II )
- Okno Papieskie/ Kraków, Franciszkańska 3 – 13:30
- 17:00 Kopalnia soli Wieliczka ( PIERWSZY PRZEJAZD HULAJNOGAMI 100 m pod ziemią! )
11.08
- Niepołomice – Papieska Mozaika Watykańska 10:00
- SZCZUCIN – rynek 16:30
12.08
- ENEA „Połaniec” – elektrownia 10:30
- Tarnobrzeg – Natura 2000 ( ul. Sandomierska 27) 14:30
- Sandomierz – Pomink Jana Pawła II 16:30
13.08
- Józefów nad Wisłą – rynek 12:00
- Kazimierz Dolny – rynek 16:30
14.08
- Puławy – rynek 9:30
- Dęblin – przejaz przez rynek
- ENEA „Kozienice” – Elektrowania 15:30
15.08
- Góra Kalwaria – rynek 9:30
- Nuncjatira Apostolska, Warszawa – 13:00
- Radzymin FINAŁ – rynek 16:30
Magdalena Taczkowska