Kopalnia Soli „Wieliczka” też pomaga szyjąc 500 maseczek i wydając 300 obiadów dziennie

W czasach epidemii przedsiębiorstwa i osoby prywatne mobilizują się do wsparcia szpitali oraz innych służb. W pomoc sektorowi ochrony zdrowia i potrzebującym jednostkom włączyła się też Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Z jednej strony w sytuacji zamknięcia obiektu dla ruchu turystycznego kopalnia została z zapasami żywności, którą należało zagospodarować, a z drugiej pojawiły się zapytania  ze strony zakładów opieki zdrowotnej czy kopalnia może je wesprzeć np. maseczkami ochronnymi. 

Na początek zgłosiło się 25 pracowników do przygotowań i szycia maseczek. Kucharze byli chętni do przygotowywania obiadów, a kolejni pracownicy do ich rozwożenia.  Ruszyła akcja: w trzy dni uszyto 930 maseczek, rozwieziono 200 obiadów. Działanie początkowo uruchomione z myślą o powiecie wielickim obejmuje coraz większy zasięg. Pierwsze dni akcji to dostarczenie maseczek i obiadów  m.in. do szpitali i przychodni: w Krakowie, Myślenicach, Oświęcimiu, a także Policji Powiatowej w Wieliczce.

Szczególnym powodzeniem cieszą się maseczki ochronne, na które lista chętnych się wydłuża, wśród zainteresowanych są m.in. kolejne szpitale w Krakowie, Pogotowie Ratunkowe czy Grupa Specjalna Płetwonurków RP. Maseczki wykonane są z trzech warstw certyfikowanej włókniny medycznej, sposób ich wykonania był konsultowany w środowisku lekarskim. Ambitne plany kopalni to 500 maseczek i 300 obiadów dziennie. Jednostki z regionu zaangażowane w walkę z epidemią mogą zgłaszać zapotrzebowanie na adres e-mail kopalni: sekretariat@kopalnia.pl

KSW TT