Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Czym się różni pies od kogutka?

Zwiedzanie z autorem wystawy „Czym się różni pies od kogutka? Czyli rzecz o narzędziach pracy dawnego górnika”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zwiedzanie z autorem wystawy „Czym się różni pies od kogutka? …” w najbliższą niedzielę tj. 7 lutego 2021 r. o godzinach 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. Zwiedzanie odbywać się będzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Może w nim uczestniczyć jednorazowo 6 osób.

Rezerwacja zwiedzania: formularz zgłoszeniowy na www.muzeum.wieliczka.pl

Pies i kogutek to narzędzia w górniczym słowniku – pies to wózek, kogutek specyficzny kilof. Jeżeli w tym gronie znajdzie się jeszcze żelazny klin oraz młot można przy pomocy tych narzędzi stworzyć tak wielkie wnętrze w kopalni jak np. komora Saurau. A skoro skrzyżowany kilof i młot to godło górnicze to wniosek oczywisty, że choć narzędzia zdają się być zwyczajne to dla górników są wyjątkowe.

Ale to nie jedyne narzędzia pokazane na wystawie„Czym się różni pies od kogutka? Czyli rzecz o narzędziach pracy dawnego górnika”. Prezentuje ona szeroko tematykę technicznych urządzeń górniczych używanych w wielickiej kopalni na przestrzeni wieków takich jak: młoty drewniane i żelazne, dłuta, wiertła, gracki, osełki, łopaty, taczki, …. Dzięki nim, przez stulecia, pracownicy kopalni eksploatowali i transportowali sól pozostawiając za sobą labirynt komór i korytarzy. Są też pokazane kaganki i lampki bo światło pod ziemią jest ogromnie ważne oraz przedmioty osobistego użytku wielickich górników: oryginalne czapki-kapelusze, buty, nakolanniki oraz gliniany garnuszek.

Ekspozycję dopełniają dawne fotografie, dioramy oraz efekty dźwiękowe tworząc klimat kopalni i jednocześnie przybliżając dawne metody wydobywcze.

Obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Autorem wystawy jest Piotr Witalis, autorką oprawy plastycznej Aneta Łapczyńska.

Wystawę można zwiedzać do 7 lutego 2021 r. Jest ona także dostępna w wersji wirtualnej: www.muzeum.wieliczka.pl

M. Bogucka