Najnowsze wydanie Panoramy Powiatu Wielickiego
Zapraszamy do przeczytania najnowszego wydania Panoramy Powiatu Wielickiego lipiec 2024, także w wersji online. Gazetę można przeczytać w naszym archiwum https://www.panorama.wieliczka.pl/archiwum/panorama-powiatu-wielickiego-gazeta-lipiec-2024/ oraz klikając w okładkę na naszej stronie panorama.wieliczka.pl Przed nami Dni Świętej Kingi, największe wydarzenie roku. Ono łączy i raduje. Zamieszczamy szczegółowy program. Tradycyjnie, czeka nas moc atrakcji.
Szczególnym akcentem tegorocznej edycji jest możliwość bliższego poznania patronki Wieliczki. Została bowiem wydana książka „Potęga świętości” opowiadająca o niej, jej siostrach i pozycji średniowiecznych kobiet. Rozmowę na ten temat poprowadzą z Piotrem Stefaniakiem, autorem, w Wielickiej Mediatece, dziekan Wydziału Historycznego UJ oraz Konsul Generalny Węgier. Zapowiada się bardzo interesujące spotkanie. Przeniesiemy się do początków XIII wieku!
Rzeźba Świętej Kingi otoczonej rycerzami i górnikami w Komorze Janowice, na najsłynniejszej podziemnej trasie turystycznej Kopalni Soli „Wieliczka”, to jeden z najbardziej znanych na świecie jej wizerunków. Wykonany został z wdzięcznością, z bryły soli. Ukazana jest jej godność książęca, otaczają ją rycerze z drużyny księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V, z wielkim szacunkiem i górnicy, którzy podkreślając rozpoczęcie za jej przyczyną wydobycie soli kamiennej w Wieliczce z wdzięcznością przekazują bryłę soli z jej pierścieniem. Kinga (1234-1292) ma godność królewską, jest królewną, córką króla Węgier Beli IV. Prowadziła niezwykłe życie w tym niebezpiecznym, naznaczonym przez najazdy tatarskie czasie, działając w obszarze rozwoju i podźwignięcia gospodarki państwa, na rzecz ubogich, dbając o kościoły, ale i o swe życie duchowe, zachowując czystość. Po śmierci męża, księcia Bolesława V wstąpiła do założonego przez siebie klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Ta droga doprowadziła ją do świętości. Jest wspominana z wdzięcznością, mimo upływu prawie 800 lat! Wieliczka, Magnum Sal, ma związaną z nią historię rozpoczęcia wydobycia soli kamiennej. Od tego czasu Wieliczka rozpoczęła wydobywać białe złoto, a dziś dzięki niemu, jest miasteczkiem historycznym znanym na całym świecie. Mamy tak wiele powodów do wdzięczności i radości. Jest ona także patronką górników i samorządowców. I naszą, co uwidocznione jest w podziemiach Wieliczki, w kaplicy Świętej Kingi i w kościołach, w obrazach ołtarzowych i rzeźbach na terenie miasta i parku Kingi, nazwie szybu i domu towarowego.
B. Zapadlińska