Niepołomickie Muzeum o Caravaggioniźmie
23 lutego o godz.13.30 Muzeum Niepołomickie zaprasza Państwa na wykład pt. Caravaggionizm prowadzony przez Panią Dorotę Dec. Wstęp: 1zł. Kolejne spotkania odbędą się w następujących terminach:
23.03.2025 Obrazy służące prywatnej pobożności.
27.04.2025 „Zwierciadło natury”? – rozwój pejzażu holenderskiego w XVII wieku.
25.05.2025 Pejzaż romantyczny w Europie /m.in. Niemcy, Anglia, Francja/
22.06.2025 Pejzaże impresjonistów i postimpresjonistów.
Cykl wykładów o sztuce w Muzeum Niepołomickim w galerii THEATRUM PICTORIUM – TEATR MALARSTWA. SPOTKANIA. Sztuka nie musi być nudna jak tabelki statystyczne z ilością zaszczepionego bydła w Walii pięć dekad temu, lub jak bezduszny zapis historii składający się z samych dat.
Sztuka jest źródłem inspiracji, wiedzy i refleksji. Jest obrazem przeszłości, odbiciem obyczajów i życia codziennego, a także świata królów i zwyczajnych ludzi.
Cykl spotkań, na który zapraszamy, jest przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką i historią, bez względu na wiek czy poziom wiedzy. Chcemy, aby uczestnicy naszych wykładów poznali historię sztuki w sposób nie nudny i angażujący, a przede wszystkim inspirujący.
Jak tego dokonamy?
Po pierwsze, gospodynią spotkań będzie Dorota Dec, kurator wystawy sztuki europejskiej zatytułowanej Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa, znawczyni europejskiego malarstwa Pani Dorota Dec była wieloletnim kustoszem w MNK Muzeum Czartoryskich w Krakowie, jest specjalistką w zakresie malarstwa niderlandzkiego i włoskiego, epoki renesansu i baroku. Kto choć raz zetknął się z Panią Dorotą, ten przychodzi w ciemno na jej wszystkie wykłady.
Po drugie, wykłady odbędą się w naszej galerii THEATRUM PICTORIUM – TEATR MALARSTWA. SPOTKANIA, miejsce to pozwoli uczestnikom obcować z dziełami malarstwa europejskiego i zapewni bardzo osobisty kontakt z dziełami.
Po trzecie, wykłady będą prowadzone w sposób interaktywny. Uczestnicy będą mieli okazję zadawać pytania, dyskutować i dzielić się swoimi opiniami.

Dorota Dec- wieloletni kustosz w MNK Muzeum Czartoryskich w Krakowie, członkini międzynarodowego komitetu kustoszy zbiorów sztuki niderlandzkiej CODART. Specjalizuje się w malarstwie niderlandzkim. Współautorka takich wystaw jak: „Polaków portret własny”, „Tycjan, Rafael – książęta malarze” oraz „Dama z gronostajem na tle kolekcji Czartoryskich”. Współpracowała także przy organizowaniu ekspozycji w Kioto, Jokohamie i Nagoi. To suche fakty, ale Pani Dorota tak naprawdę jest jedną z najwybitniejszych znawczyń sztuki w Polsce. Erudytka, potrafiąca zainteresować malarstwem nawet największego laika, można by o niej rzec prawdziwy człowiek renesansu. W swoich opowieściach płynnie łączy wątki związane ze sztuką, literaturą, historią i tradycją. Prawdziwa skarbnica wiedzy. Można jej słuchać godzinami.
Wszystkie wykłady zaczynają się o 13.30
Wstęp 1zł