Pamiątka jubileuszu 25-lecia wydawanej przez nas Panoramy – bezpłatna książka „Sławni znani i nieznani mieszkańcy z terenu Powiatu Wielickiego”

Książkę przekazaliśmy do bibliotek, można ja wypożyczyć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej oddziałach powiatowych. Przeczytać ją teraz może każdy, klikając w okładkę książki i wybierając wersję czytania online lub skopiowania wersji pdf.

Nasi Najmilsi Czytelnicy

Pragnę, aby ta książka była pamiątką jubileuszu 25-lecia wydawanej przez nas Panoramy. „Sławni znani i nieznani mieszkańcy z terenu Powiatu Wielickiego” to tytuł pokazujący, jak piękni są nasi mieszkańcy, jak niezwykle możemy być z nich dumni. Opisujemy w książce postaci, które dokonały wielkich dzieł, od czasu bitwy pod Grunwaldem po czasy współczesne.

Poprzednie jubileusze świętowaliśmy organizując dla Czytelników konkursy z cennymi nagrodami. Tym razem narodził się pomysł wydania na tę okoliczność książki, która, bezpłatna, trafi do znacznie większej liczby osób, będzie też dostępna w pliku pdf do pobrania lub czytania bezpośrednio na stronie www.panorama.wieliczka.pl Mam nadzieję, że będzie pamiątką, którą

umieścicie Państwo w domowych biblioteczkach, będzie również dostępna w bibliotekach. Powiat Wielicki jest znany nie tylko dzięki najsłynniejszym na świecie zabytkom, jak Kopalnia Soli „Wieliczka”, do której często przybywali najznamienitsi, poczynając od głów koronowanych. W Wieliczce, a szczególnie w podziemiach Kopalni Soli bywali i bywają najsławniejsi tego świata. I każdy, kto do nas przybywa jest ważny i mile witany, bo ziemia naszego powiatu jest wyjątkowa pod każdym względem, słynie nie tylko bogactwem podziemi, ale też ludzkich serc, bo zrodziła wielu wspaniałych ludzi. I o nich jest ta książka, ale i wiele publikacji, wydawanych przez Muzeum

Żup Krakowskich i inne instytucje kultury, organizacje, wydawnictwa. Książka niniejsza mam nadzieję, że zostanie włączona życzliwie na tę listę i życzliwie przyjęta, o co serdecznie prosimy. Wybaczcie Państwo nasze nieumiejętności, to nasz debiut wydawniczy.

Pragniemy przybliżyć Państwu bohaterów tej książki, znanych w swoich czasach a nawet sławnych. Byli wspaniałymi ludźmi. Ich życie, drogi, którymi prowadziła ich Opatrzność, cechy ich charakteru, życiowe próby przez które przechodzili, czasy w których przyszło im żyć są warte przemyślenia i rozważenia. Czas biegnie tak szybko. O wielu z nich nawet nie wiemy, że byli mieszkańcami naszego powiatu lub też wiemy niewiele. O wielu może zapomnieliśmy mimo, że

tak wiele im zawdzięczamy. Warto powrócić myślą do tych czasów. I zapatrzyć się na osoby, z których siedem zostało wyniesione na ołtarze. Tyle informacji udało nam się zebrać, bezcennych, bo to nasi najbliżsi wstawiennicy przed Panem Bogiem. To nasz skarb w Niebie: słudzy Boży s. Emilia Podoska, br. Alojzy Kosiba. o. Anzelm Gądek oraz błogosławieni o. Narcyz Turchan, ks. Władysław Błądziński, ks. Wojciech Nierychlewski, o. Krystyn Gondek. A bywał w Wieliczce u przyjaciół często Karol Wojtyła, przyszły papież i święty, Jan Paweł II.

Także plejada gwiazd wywodzących się z terenu naszego powiatu jest długa, tę listę można rozpocząć od Ludwika Solskiego. U nas, naszych mieszkańców gościnnie mieszkał tworząc tu piękne dzieła Artur Grottger. O gościnności wielickiej ziemi świadczy fakt przyjęcia właśnie u nas Bohaterek Wrześni. Mało kto wie o tym, że rodzina Wajdów wywodzi się z Szarowa, a Jakub Wajda ojciec Andrzeja, to wspaniały człowiek i polski żołnierz, ofiara zbrodni katyńskiej. Stąd wywodzą się korzenie rodzinne sławnego reżysera, o czym często wspominał. Te i inne opowieści dotyczące tak niezwykłych osób, dotyczą szczególnie czasu ich pobytu na terenie Powiatu Wielickiego, z racji urodzenia, zamieszkania, pobytu czasowego, są warte przeczytania i zapamiętania. Możemy w ten sposób myślami przenieść się do tych czasów i może poznając bliżej tych ludzi, zaprzyjaźnić się z nimi, jak to uczynił Władysław Żołubak, autor znacznej części tekstów tej książki, pasjonat i nauczyciel historii. Umieścił w jej tle ludzi, którym było dane dokonać czynów bohaterskich, jak choćby oddając hołd Walerianowi Czumie, dowodzącemu Powstaniem Warszawskim a i wartemu poznania i docenienia powstańcowi, sybirakowi, żołnierzowi Karolowi Malinowskiemu. Wśród ludzi, którzy go tak zafascynowali był Antoni Pajdak, znany polski przedstawiciel najwyższych władz Polski Podziemnej w czasie okupacji hitlerowskiej, podstępnie aresztowany przez sowietów, którzy mu wymierzyli proces bolszewicki. Pan Władysław zbierał materiały jeżdżąc czasem po całej Polsce, nierzadko całymi latami przeszukując archiwa, rozmawiając z ludźmi.

Warto podkreślić, że artykuły o nieznanych faktach historycznych dotyczących zarówno historii jak i Mieszkańców Powiatu Wielickiego napisane przez tak wiele tak godnych szacunku osób, od lat publikowane były w Panoramie Wieliczki a obecnie w Panoramie Powiatu Wielickiego, za co wszystkim, którzy je zamieścili i zamieszczają w Panoramie, bardzo dziękujemy. Od samego początku współpracuje z Panoramą i napisała do gazety niezliczoną ilość artykułów Barbara Panuś, której teksty także z radością zamieszczamy w niniejszej książce. Do publikowania historycznych tekstów w Panoramie zaprosiliśmy, i dziękujemy, że się zgodził, Ignacego Kowalewskiego. To znany pasjonat i autor historycznych dzieł filmowych, utrwalający od wielu lat odchodzący świat, żołnierzy AK, znane i bezcenne dla historii Wieliczki i Powiatu Wielickiego postaci, opatrując materiały własną muzyką i tekstami. Zawsze chętnie się nimi dzieli, oczekuje na zaproszenia na projekcje, także w szkołach. Mnie z kolei zafascynowały postaci osób świętych z terenu naszego powiatu oraz ich liczba. Poznawanie historii ich życia jest niezwykłą podróżą duchową.

Zdaję sobie sprawę, że osób, które zasługują na napisanie o nich jest bardzo, bardzo dużo. I każdy z nas mógłby ich wymienić wiele i na pewno powstaną o nich kolejne książki i artykuły. Bardzo byśmy tego pragnęli. Osoby które dysponują tekstami lub ciekawymi materiałami źródłowymi zapraszamy do współpracy. Wszystkim, którzy wydadzą kolejne książki już teraz z serca gratulujemy.

Tak więc jak muzycy świętują jubileusze przygotowując na ten czas koncerty, malarze – wystawy, tak i my świętując pragniemy się z Państwem dzielić radością. Bo to nasz wspólny jubileusz. Dziękując za ten piękny czas zapraszam do czytania kolejnych wydań Panoramy Powiatu Wielickiego a także do przeczytania tej książki.

Zapraszamy do czytania książki także bezpośrednio na stronie , jest udostępniona w wersji pełnoekranowej online, oraz do pobrania w wersji pdf.

Wydawca i Redaktor Naczelna
Barbara Zapadlińska

Fot. jubileusz Tadeusz Warczak

Skip to content