Panoramiczne podsumowanie tygodnia

Gmina Wieliczka

5 marca miało miejsce drugie spotkanie dotyczące utworzenia szpitala uniwersyteckiego w Wieliczce. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu, w tym Zastępca Burmistrza ds. Inwestycji Piotr Krupa oraz przedstawiciele Collegium Medicum Uniwersytetu
Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas spotkania omówiono pierwszy etap planowanej inwestycji.

W Mikołajkach odbył się dwudniowy Europejski Kongres Samorządowy. Już po raz dziewiąty przedstawiciele ponad 30 krajów spotkali się, aby dyskutować na temat działalności samorządów. Przedstawicielem Gminy Wieliczka był burmistrz Artur Kozioł.

Uruchomiono sprzedaż biletów na 50°N 4. Małopolski Festiwal Podróżniczy – Wieliczka. Wydarzenie jest podzielone na 8 części, cena na każdą cześć wynosi 15 zł. Festiwal odbędzie się w dniach 15-16 marca.

W ubiegły weekend w Wielickiej Mediatece miał miejsce Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Był to etap eliminacyjny. Wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach: Szkoły Podstawowe 1-4 (Marcel Dusza OSP Grajów), Szkoły Podstawowe 5-8 (Wojciech Płaneta OSP Byszyce) oraz Szkoły Ponadpodstawowe (Zuzanna Ptak OSP Raciborsko).

W Wieliczce odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Zrównoważony Rozwój- Przyszłość a ilość i jakość wody”. Podczas rozmów zwrócono uwagę na wodę jako kluczowy zasób naturalny oraz na jej wpływ na nasze zdrowie. W pierwszej części eksperci omawiali zagadnienie dotyczące wykorzystania zasobów wody. W drugiej miały miejsce wizyty studyjne. Odwiedzono między innymi SP 6 w Wieliczce, gdzie zamontowano nowoczesny dystrybutor wody pitnej dla dzieci.

Gmina Biskupice

W wyniku realizacji projektu Eko Team wymieniono ponad 7 600 pieców niespełniających norm. Ponad 1700 budynków poddano termomodernizacji. Zrealizowano ponad 4000 inwestycji w odnawialne źródła energii, dzięki czemu zmniejszono zużycie energii i znacząco zmniejszono redukcje emisji CO2.

W Szkole Podstawowej im. Bł. O. Narcyza Jana Turchana w Trąbkach oraz w Szkole Podstawowej nr 52 w Krakowie odbył się turniej wiedzy, zorganizowany w ramach Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Na ratunek Ziemi”. Uczestnicy wydarzenia musieli wypełnić test dotyczący globalnego ocieplenia. Wyniki zostaną ogłoszone 18 marca.

Ochotnicza Straż Pożarna w Trąbkach w ostatnich dniach wzięła udział w gaszeniu dwóch pożarów. Ogień rozprzestrzenił się na pustostan oraz stodołę. Oba przypadki zdarzyły się w miejscowości Zabłocie.

Prezes dh Tadeusz Drobniak przedstawił sprawozdanie z działalności OSP Bodzanów za rok 2023 r. Podczas spotkania omówiono plany na 2024 rok. Zaproponowano plany inwestycji w sprzęt ratowniczy oraz szkolenia dla członków OSP.

Z okazji Dnia Kobiet w Bibliotece Publicznej Gminy Biskupice odbyło się spotkanie z dietetykiem Reginą Czubak. Podczas rozmowy panie dowiedzą się więcej o prawidłowym odżywianiu i o zdrowym stylu życia. Przeprowadzone zostaną również analizy składu ciała dla chętnych.

Gmina Gdów

W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaroszówce powstała ekopracownia. Inwestycja została dofinansowana ze środków WFOŚiGW. Odbyły się prelekcje dla dzieci z klas IV. Dotyczyły one podnoszenia świadomości ekologicznej. W dyskusji wzięło udział 190 uczniów. 6 marca z okazji Dnia Kobiet w Bibliotece Publicznej w Gdowie odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Martyką. Rozmowa dotyczyła debiutanckiej książki pt. „Zacząć od nowa na Camden Roe 13”. Ruszyły zaległe prace na drogach gminnych. Blisko ukończenia jest chodnik przy Szkole Podstawowej w Pierzchowie. Zajęto się również odcinkiem chodnika w Niegowici. Zawodnicy UKS Gryf Gdów brali udział w Grand Prix Małopolskiego TKFF. Maja Łakomy zajęła pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt do lat 10. Jeśli chodzi o kategorie chłopców, wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy z Gdowa.

Gmina Kłaj

Do 15 marca trwa nabór do bazy kandydatów na członków Komisji Konkursowych reprezentujących organizacje pozarządowe – do opiniowania ofert składanych na realizację zadań publicznych. Kandydatów mogą zgłaszać: organizację rządowe, podmioty działające
na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła, jednostki samorządu terytorialnego itd… Od 10 marca nastąpiła zmiana w rozkładzie PKP. Różnica będzie minimalna, zmienią się minuty odjazdu. Nowy rozkład będzie obowiązywał do 8 czerwca.

Osoby chętne mogą przekazać swój procent z podatku na rzecz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeziu. Zachęca do tego Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.


15 marca w Kłaju odbędą się bezpłatne warsztaty ozdób wielkanocnych. Rękodzieła będzie można oglądać w miejscowej bibliotece. W planach jest wykonanie kurczaków i zajączków do wielkanocnego koszyczka. Start wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 17:00.
Gmina Kłaj otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych na zakup wyposażenia do Domu Kultury w Dąbrowie. Zakupione zostaną między innymi: szafy, stół, krzesła, laptop czy projektor multimedialny. Wypłata środków finansowych jest realizowana w ramach
zadania “Małopolskie świetlice wiejskie 2024”.

Gmina Niepołomice

Muzeum Niepołomickie 10 marca organizowało wernisaż wystawy malarstwa “Magdalena i Jan Kurek. Pokolenia”. Magdalena Kurek tworzyła w czasach PRL, natomiast jej syn Jan studiował na Wydziale Architektury. Wernisaż potrwa do 14 kwietnia.

Fundacja Lepsze Niepołomice 17 marca przeprowadzi na Rynku w Niepołomicach zimową zbiórkę karmy dla zwierząt. Oprócz pożywienia można oddać takie rzeczy jak: smycze obroże, koce, ręczniki, zabawki i legowiska. Zbiórka będzie trwała od godziny 10:00 do 14:00.


Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat z rodzicami na spotkanie autorskie z Justyną Bednarek. Jest ona autorką lektury szkolnej “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”. Pani Justyna jest absolwentką romanistyki oraz dziennikarką, napisała ponad 50 książek dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się 13 marca o godzinie 17:00 w Laboratorium Aktywności Społecznej.


W pierwszy weekend marca na sali akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach, odbyły się zawody w układaniu kostki Rubika na czas. Organizatorami wydarzenia byli Karol Zakrzewski oraz Łukasz Burliga. Do sportowej rywalizacji zgłosiło się 58 zawodników z 5 krajów. Klasyfikację medalową wygrała Magdalena Pabisz.


W kwietniu gmina Niepołomice zaprasza na spotkanie z Mariuszem Klimą, który jest znany jako Panda. Rozmowa z nim na pewno spowoduje wzrost motywacji, ponieważ sam zrzucił 90 kg nadwagi w 18 miesięcy. Gospodarzem spotkanie będzie Szymon Urban.
Grzegorz Góralczyk

Skip to content