Podziemna Droga Krzyżowa

Blisko 100 pracowników Kopalni Soli „Wieliczka” uczestniczyło w podziemnej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo odprawiono w Wielki Piątek 101 m pod ziemią w pochylni Barącza. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Klemensa w Wieliczce ks. Wojciech Olszowski.

Przyszli o poranku 15 kwietnia – w skupieniu, odświętnie ubrani, wielu w galowych mundurach. Wieliccy górnicy wreszcie, po trzyletniej spowodowanej pandemią przerwie, mogli spotkać się na wspólnej wielkopiątkowej modlitwie. Przyszli do pochylni Barącza, by razem z Chrystusem wędrować od stacji do stacji, rozmyślając nad kolejnymi etapami Jego Męki. Towarzyszące kolejnym stacjom rozważania przygotowali górnicy. Refleksja nad wydarzeniami Wielkiego Piątku mieszała się z radością z nadchodzącej Wielkanocy.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się błogosławieństwem w kaplicy św. Kingi. Zebranym świąteczne życzenia złożył prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.

Górnicza Golgota

Wedle zwyczaju w Wielki Piątek w kopalni nie prowadzono cięższych robót, np. strzałowych. Ograniczano się wyłącznie do niezbędnych prac podtrzymujących wydobycie. Droga Krzyżowa w zabytkowej kopalni to dzieło współczesnych wielickich górników-rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapki. Powstała w roku 2010. Pieczołowicie wyrzeźbiona w solnym ociosie tablica informuje: „Janowi Pawłowi II Wielkiemu w V rocznicę odejścia do Domu Ojca stacje Drogi Krzyżowej – Golgotę Wielickich Górników ofiarowują pracownicy Kopalni Soli Wieliczka…”.

Stacje Męki Pańskiej wykonano z drewna lipowego. W każdą z nich górnicy wmontowali relikwię – kamień pochodzący z Ziemi Świętej, z Golgoty. Podziemna Golgota wiedzie wiernych od słonego jeziora w komorze Barącza w górę, pochylnią również dedykowaną Erazmowi Barączowi. Stąd uczestnicy Drodzy Krzyżowej schodzą po solnych stopniach wprost do kaplicy św. Kingi na chwilę modlitwy przy pomniku św. Jana Pawła II.

Fot. Rafał Stachurski

Skip to content