Solne Miasto sercem Wieliczki
Miesięcznie z tego obiektu korzysta 30 tysięcy osób! Bo „Solne Miasto” jest sercem Wieliczki, gdzie tysiące ludzi przychodzi, aby podtrzymać kondycję, odpocząć, zagrać lub obejrzeć mecz, zrelaksować się pływając, podtrzymać czy umocnić mięśnie i kręgosłup na zajęciach fitness, skorzystać z siłowni bądź uczestniczyć w koncercie lub innym wydarzeniu a oferta zajęć jest rozbudowana. To najbardziej uczęszczane miejsce w Wieliczce. Zawsze otwarte i zawsze czekające z oczekiwaną ofertą.
Można powiedzieć, że każdy wie, gdzie jest „Solne Miasta”, był tu, czytał o nim lub dziejących się tu wydarzeniach. Ale czy tak naprawdę znamy „Solne Miasto”? To, że porównywalnego obiektu nie ma w Wieliczce i Powiecie Wielickim, to jest prawda – ale takiego obiektu nie ma nawet w Województwie Małopolskim. Ponadto zakres działalności obiektu i wypełnianie go najlepiej jak to jest możliwe, łączy się z wielkim nakładem pracy, praktycznie niezauważalnej – a potężnej, gdyż to jest najważniejsze dla tak intensywnie działającej organizacji.
Ale jak to się dzieje? Otóż Solne Miasto stanowi obiekt z halą sportową, salami konferencyjnymi i krytą pływalnią. Sam obiekt CER Solne Miasto zarządzany jest przez „Solne Miasto” Sp. z o.o. a wraz z nim, w zakresie administrowania gminnymi nieruchomościami także: Wielicka Mediateka, Szkoła Mistrzostwa Sportowego wraz z areną lekkoatletyczną oraz wynajmowane na zajęcia pozalekcyjne dla mieszkańców i treningi grup – hale sportowe przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz SP w Janowicach, Sygneczowie, Raciborsku i Golkowicach. Pracy co niemiara a zatrudnionych jest tu 49 osób a wśród nich: pracownicy administracji, kasjerki, ratownicy, osoby sprzątające oraz opiekujące się Mediateką, zajmujące obsługą areny lekkoatletycznej oraz hali sportowej SMS. Instruktorzy prowadzący zajęcia sportowe współpracują w ramach umowy zlecenia. Prezesem Zarządu jest Łukasz Sadkiewicz, który podkreśla wielkie zaangażowanie całego zespołu. – Z takimi ludźmi można pracować, dodaje – nie mamy chwili, by usiąść, gdyż cały czas dynamicznie rozwija się infrastruktura. W 2020 roku wybudowaliśmy Szkołę Mistrzostwa Sportowego, w tym roku kończymy budowę szkoły przy ulicy Jedynaka w Wieliczce.
Podstawowym zamierzeniem jest, aby wszystkie przychody generowane przez Spółkę umożliwiały wypełnienie misji, czyli jak najlepszego i z przystępnymi dla mieszkańców cenami udostępnienia oferty rekreacyjno-edukacyjno-sportowej a najszczególniej basenu. Bo też w związku z wielicką pływalnią ilość i koszty zużytej energii są potężne, mimo obłożenia obiektu panelami solarnymi i fotowoltaiką. Woda i cała przestrzeń pływalni musi być podgrzewana. To niebotyczne koszty! Ponadto obiekt basenowy, główne centrum „Solnego Miasta” ma już 15 lat. Po takim intensywnym użytkowaniu, od 2008 roku, konieczne były wcześniej mniejsze remonty a teraz remont generalny: szczególnie całego pokrycia dachowego, pomp, szatni i sanitariatów przy basenie. A pływalnia prawie cały czas jest wypełniona. Stali użytkownicy wiedzą, że wykaz aktywności torów pływackich można sprawdzić online na stronie internetowej „Solnego Miasta”. Tu przychodzą mieszkańcy popływać, zajęcia mają szkoły. Miesięcznie z nauki pływania korzysta 9-11 tysięcy dzieci, czyli 500 dzieci dziennie. Codzienne treningi mają tu trzy sekcje pływackie, których zawodnicy zdobywają medale na szczeblu wojewódzkim czy ogólnopolskim. Na basenie prowadzony jest aqua aerobic, są też zajęcia dla bobasów.
Nawet krakowianie nie mają takiego obiektu, z tak rozbudowanymi usługami i aktywnością. Nie da się ukryć, że po mieszkańcach Miasta i Gminy Wieliczka oraz Powiatu Wielickiego i oni są grupą osób tu przybywających. Solne Miasto ma rozpoznawalną markę. Klientami są osoby indywidualne, rodziny, firmy. Honorowane są zarówno na basenie, siłowni jak i zajęciach fitness karty: Multisport, FitProfit, Benefit system, Medicover Sport oraz aplikacja PZU Sport. W hali sportowej odbywają się zawody, mecze i treningi. Może być w niej przestrzeń wydzielana kurtynami. Wynajmowana jest też przez kluby sportowe, stowarzyszenia, szkoły oraz osoby prywatne do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, zajęcia baletowe a dla seniorów taneczne i do gry w bulle. Tu też mecze ligowe i treningi ma chluba Wieliczki i Solnego Miasta: UJ-CM Solna Wieliczka, grająca w pierwszej lidze siatkówki kobiet.
W holu Solnego Miasta znajduje się strefa tenisa stołowego oraz przestrzeń wystawiennicza, tu też jak i w samej hali organizowane są wydarzenia i przepiękne koncerty. Jest też sklep sportowy oraz Centrum Rehabilitacyjne. Każda grupa wiekowa więc odnajdzie tu dla siebie rodzaj aktywności i miejsce rekreacji. W godzinach dopołudniowych w pełni wykorzystywane jest lewe skrzydło konferencyjne, w którym obecnie zajęcia szkolne mają klasy I – III Szkoły Podstawowej nr 4. Dodać należy, że lokalizacja przy ul. Tadeusza Kościuszki 15 jest dogodna a obiekt dysponuje dużym własnym parkingiem. Są też organizowane kolonie podczas wakacji i turnusy podczas ferii oraz urodziny dla dzieci (m.in. pakiet ogólny, olimpijski, tenisisty). Obok części basenowej jest Bistro Frugi. Ponadto prowadzona jest tu nauka języków obcych, wynajmowana powierzchnia reklamowa. Nadmienić należy, że działalność basenu z założenia nie jest i nie może być nastawiona na zysk, obiekt powstał dla mieszkańców i służy ich potrzebom.
Drugą grupę działalności spółki „Solne Miasto” stanowi zarządzanie gminnymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi, dzierżawa oraz prowadzenie bezpośredniej działalności. W czasie pozalekcyjnym w godzinach popołudniowych udostępniana jest w Szkole Mistrzostwa Sportowego hala sportowa. Bieżnia areny jest ogólnodostępna a boisko sportowe wynajmowane klubom sportowym na zawody i zajęcia. Dużą część przestrzeni Mediateki wykorzystuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Bezpośrednio zarządzana jest przez Solne Miasto część kinowo-wystawiennicza, jest tu kino studyjne, w którym oprócz filmów wyświetlanych w ramach programu (bilety można nabyć online lub przed filmem w kasie) – przedszkola i szkoły oglądają bezpłatnie filmy w ramach projektu „Nowe horyzonty filmowe”. Obiekt z racji pozyskanej na budowę dotacji, nie może prowadzić aktywniejszej działalności kinowej. Ponadto sala ta wynajmowana jest na wydarzenia kulturalne, spotkania, koncerty, jubileusze oraz śluby.
Trzecią, nową całkowicie część obszaru działań Solnego Miasta stanowi budowa i zarządzanie obiektami szkolnymi. Spółka, będąca w 100 proc. własnością Gminy, ma możliwość odliczenia podatku VAT, czego Gmina uczynić nie może. Więc z uwagi na duże oszczędności dla budżetu, inwestycje prowadzi Spółka Solne Miasto. W 2019 roku budowano Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Kolejny obiekt, już wybudowany a obecnie zagospodarowywany to Centrum konferencyjno rekreacyjno sportowe przy ul. Jedynaka w Wieliczce. Obiekt będzie od nowego roku szkolnego pełnił funkcję Szkoły Podstawowej oraz konferencyjną i sportową. Po zajęciach szkolnych też będzie tam przestrzeń wynajmowana, a już od wiosny – rozpocznie się użytkowanie hali sportowej o wymiarach 30×60 metrów.
A plany? Solne Miasto ma w otoczeniu boisko „Orlik” i korty tenisowe, boisko do piłki plażowej oraz siłownię zewnętrzną, także przepiękny, spokojny, refleksyjny, służący wypoczynkowi mieszkańców Park im. Adama Mickiewicza, którego rewitalizacja i nowe formy spędzania tu czasu już są planowane. W zeszłym roku tu właśnie prowadzono część zajęć dla seniorów oraz treningi. W parku trenują biegacze i są zajęcia lekkoatletyczne. Spółka „Solne Miasto” realizuje zadania gminy, dla tego celu została powołana, by zarządzając wskazanymi gminnymi obiektami, prowadziła w nich działalność prospołeczną. Choć spółka nie powstała w celu komercyjnym, uzyskuje dochody, które zmniejszają koszty CER „Solne Miasto”, czyli obiektu, docelowo służącego mieszkańcom a najszczególniej basenu. Pływalnia wielicka działała w czasie pandemii, gdy inne takie obiekty były zamykane, z uwagi na koszty. Solne Miasto serdecznie wszystkich zaprasza!
Barbara Zapadlińska
Fot. Arch. Solne Miasto