Wieliczka Montessori School ma 10 lat!

Wieliczka Montessori School ma 10 lat!

Wieliczka Montessori School świętowała swoje 10. urodziny, organizując otwarty piknik dla wszystkich Wieliczan. Były występy uczniów w ramach „talent show”, rodzinny bieg, mecz piłki nożnej, stoisko z tworzoną przez uczniów gazetą „Golden News”, a także wiele innych atrakcji.

Jak to się zaczęło?

WMS otworzyła swoje podwoje dla ok. 30 uczniów w roku szkolnym 2012/2013. W okolicy nie było wtedy innych niepublicznych szkół, natomiast funkcjonowało przedszkole Montessori – „Bambini” – prowadzone przez Agnieszkę Sargę-Fułę. Wielu rodziców zaczęło wykazywać zainteresowanie alternatywną formą edukacji dla swoich dzieci także po zakończeniu przedszkola.

Jednym z takich rodziców był Simon Messing, doświadczony nauczyciel języka angielskiego, chętny do promowania i rozwijania nietypowych sposobów nauczania języka. Publikował opowiadania, opracował własną metodę nauczania i znany był również jako „Messy” z programu dla dzieci w TVP1, „Lippy and Messy”.

Wkrótce powstał plan otwarcia Wieliczka Montessori School, a półtora roku później przecięto wstęgę, czyniąc WMS pierwszą niepubliczną szkołą w Wieliczce. Obecnie szkoła liczy już 200 uczniów.

Jaki jest cel?

Celem szkoły jest ukształtowanie pewnych siebie, otwartych oraz chętnych do pracy i rozwoju uczniów. Aby ten cel osiągnąć, pedagodzy stosują metody zachęcające do poszukiwania wewnętrznej motywacji, samoorganizacji oraz samodzielnego zdobywania wiedzy. Ponadto szkoła kładzie nacisk na umiejętności społeczne, komunikację, współpracę i krytyczne myślenie.

WMS osiąga także świetne wyniki na egzaminach: w ubiegłym roku szkoła znalazła się wśród 3% szkół z najlepszymi wynikami w Małopolsce pod względem wyników egzaminów ósmoklasisty, a średni wynik z języka angielskiego – oscylujący wokół 96% – czyni z WMS jedną z najwyżej punktowanych szkół w kraju w tym przedmiocie.

Na ścianach szkoły wiszą certyfikaty wielu olimpijczyków z różnych przedmiotów. Z takim świadectwem w ręku absolwenci trafiają często do najlepszych krakowskich szkół, ale – co najważniejsze – z sentymentem wspominają czas spędzony w Wieliczce. W tym roku WMS pożegna czwartą grupę absolwentów. „Życzymy im powodzenia i mamy nadzieję na miłe spotkania w kolejnych latach!” – komentuje dyrektor szkoły, Simon Messing.

Skip to content