Wrzutnia do zwrotu książek – nowa usługa w wielickiej bibliotece

Od 9 marca Mediateka-Biblioteka Miejskiej w Wieliczce wprowadza do swojej oferty nową usługę. Przed budynkiem Wielickiej Mediateki, gdzie mieści się główna siedziba biblioteki została zainstalowana wrzutnia do zwrotu materiałów bibliotecznych. Biblioteka wprowadza to nowoczesne rozwiązanie z myślą o czytelnikach w celu ułatwienia i przyspieszenia formuły zwrotu.

Dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników jest przywrócenie możliwości korzystania z biblioteki w soboty od 13 marca, a także rozszerzenie godzin otwarcia popołudniami w ciągu tygodnia, kiedy wiele osób, głównie wracających z pracy chętnie korzysta z usług wielickiej książnicy.

Uruchomienie samoobsługowej wrzutni pozwala na bezpieczny i bezkontaktowy zwrot materiałów bibliotecznych, co jest szczególnie ważne, również ze względu na panujące obecnie warunki epidemiczne. Dzięki temu urządzeniu zwrot materiałów będzie możliwy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Od lat tego typu rozwiązania stanowią ułatwienie w korzystaniu z bibliotek na całym świecie. Coraz więcej podobnych udogodnień spotykamy również w bibliotekach w całej Polsce. Teraz do tego grona dołącza także wielicka książnica. Od tej chwili czytelnicy w siedzibie głównej, którzy wypożyczyli książki, audiobooki i czasopisma będą mieli możliwość ich zwrotu poprzez wrzutnię bez kolejki, czy poza godzinami pracy biblioteki. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych i pracujących do np. późnych godzin wieczornych.

To jednak nie koniec starań Mediateki-Biblioteki Miejskiej w Wieliczce o rozszerzenie zakresu swoich działań. W ramach wielickiego budżetu obywatelskiego czytelnicy biblioteki zgłosili do dofinansowania pomysł zakupu książkomatu. To samoobsługowe urządzenie pozwala na odbiór ze skrytek wcześniej zamówionych książek o dowolnej porze dnia i nocy, niezależnie czy jest to dzień roboczy, weekend czy święto. Do otwarcia skrytki wystarczy jedynie karta biblioteczna. Bibliotekarze czekają z niecierpliwością na start głosowania licząc na wsparcie tego pomysłu ze strony mieszkańców gminy Wieliczka. Dołączenie nowoczesnego książkomatu do oferowanych usług i umożliwienie, by książki były dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu byłoby wielkim osiągnięciem biblioteki i jej czytelników.

Warto zwrócić uwagę na bardzo ważną rolę biblioteki, która uwidoczniła się jeszcze wyraźniej podczas trwającej pandemii. Od chwili jej rozpoczęcia wielicką bibliotekę miejską wraz z filiami gminnymi odwiedziło ponad 60 tys. czytelników, którzy wypożyczyli prawie 120 tys. egzemplarzy książek, audiobooków i czasopism. To właśnie biblioteki, mimo obowiązujących ograniczeń były w tym trudnym czasie otwarte dla czytelników niemal bez przerwy. Ta nowa sytuacja pokazała jeszcze dobitniej, jak dużym zainteresowaniem cieszy się czytelnictwo. Książka staje się, szczególnie w dzisiejszych czasach, lekiem i odskocznią od codziennych trudności. Właśnie dlatego biblioteka chce zwiększyć swoją dostępność stosując nowe rozwiązania, które ułatwią jeszcze lepszy kontakt czytelników z literaturą.

Szczegółowe informacje oraz regulamin korzystania z wrzutni można znaleźć na stronie internetowej www.biblioteka.wieliczka.eu


Skip to content