Zakrzów – Apolonia zaprasza! Powstała Fundacja – można wesprzeć to niezwykłe miejsce na ziemi

Dni otwarte w zakrzowskiej Zagrodzie Apolonia były szczególne, bo po pożarze i zniszczeniach, jakich dokonał w zimie, w najpiękniejszym, w pełni wyposażonym obiekcie. Elżbieta Graboś przywitała serdecznie wszystkich, którzy odpowiedzieli na jej zaproszenie. Przybyli patrzyli z radością na odnowiony domek, zadaszony, który czeka na umeblowanie.

Za Panią Elżbietą i tymi, którzy okazali przyjazną dłoń i wsparcie długa, pełna pracy, trudu, wyczerpania i troski droga. W pierwszej kolejności dziękowała ona strażakom z Podłęża, którzy przybyli tu podczas pożaru w 6 minut. Za nimi podążyli całymi grupami ludzie dobrej woli, by ratować dobytek. Kolejnym etapem była praca na pogorzelisku, ratowanie uchowanej substancji domu Apolonii, odtwarzanie zabudowy, zadaszenie, wpierw prowizoryczne.

Dni otwarte rozpoczęto Mszą Świętą, którą odprawił ks. proboszcz Parafii w Podłężu Andrzej Zięba. Później wystąpili Niepołomiczanie i Panie z Zakrzowa.

Był miód z pasieki, potężny upieczony w piecu chlebowym bochen chleba, przepyszne ciasta oraz regionalna zupa ziołowa Pani Elżbiety. Tradycją corocznych spotkań jest wykład regionalny, tym razem Tomasz Pieprzyca mówił o dawnych mapach tych okolic Przybyli goście zasiedli przy przygotowanych na dziedzińcu stołach, kosztowali przepiękne widoki ogródków prze drewnianych, uratowanych przez Panią Elżbietę zabytkowych domkach. Cieszyli się przepiękną muzyką, atmosferą oraz niezwykłością tego miejsca.

Aby skansen mógł się bardziej rozwijać, także poprzez sprowadzenie nowych domków, rozbudowanie oferty, a obecnie kontynuację prac przy domu Apolonii, Elżbieta Graboś powołała fundację ” Zagroda Apolonia – Fundacja Elżbiety Graboś”. Celem głównym jest ochrona dziedzictwa kulturowego, promowanie szeroko pojętej tradycji, działalność edukacyjną, szkoleniową, warsztatową a także konserwację znajdujących się w zagrodzie obiektów. Osoby pragnące wesprzeć tę wspaniałą inicjatywę mogą to już uczynić.

Podajemy konto:

” Zagroda Apolonia – Fundacja Elżbiety Graboś”.

75 86190006 0060 0633 0291 0001 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie na dzień otwarty, życzymy Zagrodzie i Fundacji owocnej działalności.

Skip to content