#FeriePoKrolewsku PROGRAM także z Wieliczki
Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich – TAKŻE Z WIELICZKI
Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych będą publikowane propozycje online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełnią programy indywidualne przygotowane przez każdą z Rezydencji.
Wieliczka: Ferie w Muzeum w ramach akcji „Ferie po Królewsku online”
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza w tym roku na Ferie w Muzeum organizowane w ramach akcji „Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich”. Udział w nich jest bezpłatny.
Ferie w Muzeum organizowane są od 4 do 15 stycznia 2021 r., o godz. 10.00 i 12.00. We wtorki i czwartki zajęcia skierowane są do rodzin a w pozostałe dni tygodnia – poniedziałki, środy i piątki – do grup zorganizowanych.
Tematy spotkań organizowanych przez Muzeum.
Z notatnika górnika – 5.01 (wtorek)
Jak wygląda dzień pracy górnika? Czy dla wszystkich jest taki sam? Od czego się rozpoczyna? Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się co górnik powinien posiadać ze sobą podczas pracy, poznają narzędzia jakie stosuje na co dzień, a nawet wykonają jedno z nich. Podczas podróży po „górniczym świecie” każdy uczestnik sprawdzi swoje zmysły, które potrzebne są w pracy górnika.
Twarz zaklęta w kolorach – 7.01 (czwartek)
Te zajęcia zabiorą w podróż po najwspanialszych karnawałach świata. Pomogą się przygotować do karnawału jak należy . Na zajęciach uczestnicy wspólnie wykonają piękne, kolorowe maski.

Opowieści o wielickim Zamku– 12.01 (wtorek)
Każdy zamek, pałac, baszta czy stare ruiny skrywają swoje tajemnice i sekrety.
Posiada je też wielicki zamek. Na zajęciach „Opowieści o wielickim Zamku” uczestnicy odkryją je wspólnie i poznają jego historię. Zaglądną też do baszty i dowiedzą się do czego służyła kiedyś i co kryją jej piwnice…
Górnik dawnej kopalni – 14.01 (czwartek)
Kopalnia soli w Wieliczce, to miejsce magiczne i tajemnicze, pełne podziemnych wyrobisk i krętych chodników. Twórcami tych wielickich podziemi byli górnicy, którzy w pocie czoła wydobywali solny skarb. Wędrując przez kopalnię uczestnicy poznają ich pracę oraz dowiedzą się jakie zadania mieli do wykonania. Poznają różne zawody górnicze: kopacz, trybarz, walacz, czy wozacz. Dowiedzą się również o zagrożeniach, które
„czaiły” się na nich pod ziemią. Poznają też bliżej Skarbnika – dobrego ducha kopalni! Na zakończenie wykonają godło górnicze.
Grupom zorganizowanymMuzeum proponuje do wyboru tematy podane powyżej oraz z oferty edukacyjnej, która znajduje się na stronie internetowej muzeum.
Informacja: 12 289 16 33
Rezerwacja: m.gawronska@muzeum.wieliczka.pl

Program ferii z wszystkich muzeów biorących udział w akcji „Ferie po królewsku online” dostępny jest na www.muzeum.wieliczka.pl.
Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową – Ferie po królewsku online, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Minister
Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma
Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem
Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie
w
Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku
Królewskim
w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i
Muzeum Narodowym w Lublinie przygotował program na czas ferii dla
uczniów, w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w kraju.
Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. W akcji udział wezmą znani youtuberzy i influencerzy. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych.
Podobnie, jak w przypadku programu Darmowy listopad w Rezydencjach
Królewskich, celem akcji jest zwiększanie dostępności do
narodowych instytucji kultury, promocja edukacji poprzez sztukę
oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród
dzieci i młodzieży.
Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji.
W
godzinach przedpołudniowych rezydencje zaproszą do zwiedzania
zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z
Idą Nowakowską z cyklu Muzeum oczami dziecka,
a
Piotr Rubik zaprosi na warsztaty wokalne z serii Muzyczne
spacery po Rezydencjach Królewskich
Gościem
specjalnym pierwszego odcinka muzycznej opowieści będzie Ala Tracz
wraz z siostrą Aleksandrą.Na najmłodsze pociechy będą
czekać baśnie i legendy. Ich wyobraźnię będzie rozbudzać Joanna
Moro i Agata Załęcka – dzięki lekturze Królewskich bajek.
Atrakcją dla młodzieży będą
z pewnością znani
youtuberzy i influencerzy, którzy na swoich kanałach zaskoczą
Zamkowymi trendami.
O każdej porze dnia uczestnicy akcji będą mieli możliwość goszczenia w innej rezydencji! Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka – takie rzeczy są możliwe tylko online! Warsztaty, webinaria, przedstawienia, filmy i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji ofertowanych przez rezydencje w programach indywidualnych. Aktualne informacje znajdują się na stronach poszczególnych Rezydencji.
Znajdź nas: #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!
Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski na Wawelu
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Muzeum Zamkowe w Malborku
Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu
Muzeum Narodowym w Lublinie
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Organizatorem akcji jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 Rezydencjach Królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowym w Lublinie.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP ABC i Polskie Radio S.A.