Fundacja ORLEN i Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” w Brzeziu

„Swego nie znacie, cudze chwalicie”
„Swego nie znacie, cudze chwalicie” projekt finansowany z Fundacji ORLEN i Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” w Brzeziu pozwolił seniorom i osobom z niepełnosprawnościami skorzystać z atrakcji turystycznych naszego regionu oraz zwiększyć wiedzę prozdrowotną, proekologiczną, co ostatecznie wpłynęło na zwiększenie aktywności i świadomości zdrowego spędzania czasu wolnego. Rozpoczęliśmy nasze działania od wspólnych wyjazdów prozdrowotnych do Kopalni Soli w Wieliczce, nocowania ze zwiedzanie w Kopalni Soli w Bochni oraz zwiedzania Kopalni Węgla Kamiennego w Zabrzu.

Zorganizowaliśmy także pod okiem osób z niepełnosprawnościami trzy warsztaty w duchu ZERO WASTE. Pierwszy warsztat wykorzystywał produktów żywnościowe będące do tej pory dla nas resztkami do wyrzucenia- doskonale bawiliśmy się w kuchni, wyczarowując kotlety z czerstwego chleba i bajaderki. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się jak oszczędniej i lepiej gospodarować tym co mamy, zwłaszcza jedzeniem oraz jak zmniejszyć produkcję odpadów, jak ponownie je przetworzyć i wykorzystać. Wysłuchaliśmy jak robić przemyślane zakupy w oszczędnej kuchni, poprawnie przechowywać jedzenie, poprawnie organizować lodówkę, mrozić owoce, warzywa, a także umiejętnie dzielić się jedzeniem, którego sami nie zdążymy zjeść i nareszcie jak gotować z resztek.


Drugi warsztat dotyczył powtórnego wykorzystania rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia- w ten sposób powstały piękne lampiony ze słoików, ozdobione suszonymi kwiatami, sznurkami, serwetkami, koralikami, guzikami. Wykład towarzyszący wykładom dotyczył świadomych wyborów konsumenckich i życiowych w każdej dziedzinie życia by chronić naszą planetę.

Ostatni warsztat był bardzo twórczy. Zbudowaliśmy własną wyniesioną grządkę, na której zasadziliśmy zioła i posialiśmy warzywa , wykorzystując ideologie uprawy permakulturowej.Rabaty wyniesione powstają z materiałów powtórnie wykorzystywanych- my nasze zrobiliśmy ze starej podłogi, wykorzystując także gałęzie, kartony, kompost. Rabaty takie znacznie ułatwiają prace, nie trzeba się schylać, gdyż wszystko mamy w zasięgu ręki. Nie rosną w niej dodatkowe chwasty i nie musimy przekopywać w kolejnym sezonie ziemi. Ostatnią atrakcją w projekcie była organizacja pikniku i wzięcie udziału w grze terenowej, podczas której zbieraliśmy zioła, zwiększyliśmy aktywność ruchową oraz wiedzę prozdrowotną i proekologiczną w formie świetnej zabawy. Piknik oczywiście wzbogacony zostało o wspólne biesiadowanie i pieczenie kiełbasek. Cała impreza odbyła się w znajdującym się w naszej okolicy Ośrodku Rekreacyjnym „Dolina Raby” w Kłaju, za gościnęmna którym serdecznie dziękujemy zarządcy obiektu.


Co czeka nas dalej?! Na pewno wykorzystanie nabytej wiedzy, dzielenie się informacjami i wdrażanie jej w życie tak by nasza planeta była jak najdłużej zdrowa. Życie w duchu ZERO WASTE oraz zwiększenie aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzy i pięknym
otoczeniu przyrody.

Autor i foto: Ewelina Makowiecka-Sieńko

Skip to content