Jubileusz poświęcenia kościoła pw. św. Klemensa w Wieliczce Rok łaski – codzienne odpusty dla wiernych żyjących lub zmarłych

Uroczystości rozpoczynające jubileusz 200 – lecia poświęcenia kościoła pw. św. Klemensa w Wieliczce były doniosłe, miały przepiękną oprawę liturgiczną i muzyczną. Wierni uczestniczyli w nich w poczuciu piękna i głębi celebracji. Po Mszy Świętej odbył się w Zamku Żupnym w Wieliczce wernisaż wystawy „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”. Jest ona czynna do 22 września 2024 roku. Naprawdę warto ją zobaczyć! Ks. proboszcz Wojciech Olszowski rozpoczął przygotowania rok wcześniej, tworząc zespół i wraz z nim, program obchodów jubileuszu. Przed nami kolejne wydarzenia duchowe, kulturalne i społeczne, o których na bieżąco będziemy informować.

Mamy rok łaski! Ojciec bp Damian Muskus poinformował podczas Mszy Świętej jubileuszowej o hojnym przyznaniu, w związku z jubileuszem 200-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Klemensa, przez Penitencjarię Apostolską, z niebiańskiego skarbu Kościoła, od 4.04.2024 do 4.04.2025 roku, Odpustu zupełnego. Starania o jego uzyskanie czynił ks. proboszcz Wojciech Olszowski. Szczegółowo, jak tenże odpust uzyskać, podano w Dekrecie, który także publikujemy. Można poprosić Boga i ofiarować odpust za siebie lub duszę w czyśćcu cierpiącą. lecz nie za inną osobę żyjącą, gdyż ta ma możliwość zatroszczenia się o swoje zbawienie.

Mszy Świętej przewodniczył ojciec biskup Damian Muskus. który mówił o Zmartwychwstałym Panu Jezusie: Tutaj możemy Go spotkać, tutaj jak i we wszystkich innych kościołach świata, gdzie spotykamy Jezusa w Słowie Bożym i Chlebie”, a także w modlitwie. Podkreślał bezcenną rolę więzi parafian między sobą i parafian z duszpasterzami. Mówił, jak ważne jest nasze świadectwo o spotkaniu przez nas Jezusa. Wyraził dziękczynienie Bogu za poświęcenie przed 200 laty kościoła pw. św. Klemensa.


Taki jubileusz rodzi wdzięczność za wielkie zaangażowanie żyjących przed 200 laty wiernych, którzy walczyli o tę świątynię, o jej odbudowę. Ile włożyli tu pracy własnych rąk i modlitwy, aby móc uczestniczyć w radości poświęcenia, co wyrażono w spisanym dla nas, dla przyszłych pokoleń, świadectwie. Umieścili je w tubie i zamurowali w prezbiterium. 4 kwietnia 2024 roku podczas Mszy Świętej otwierającej obchody Jubileuszu odczytano przetłumaczoną z łaciny treść odnalezionego w 2002 roku pergaminu: „Roku 1825 dnia 4 kwietnia, ja Grzegorz Tomasz, biskup tyniecki, poświęciłem kościół i ten ołtarz, na cześć św. Klemensa papieża męczennika i zamknąłem w nim relikwie św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Kalista papieża męczennika, św. Franciszka biskupa i innych świętych męczenników, udzielając zwykłej w kościele formie roku, odpustów wiernym nawiedzającym ten kościół, dziś i co roku w dzień jubileuszu”.

W tym i ubiegłym roku, przy szeroko zakrojonym remoncie dachu i elewacji świątyni oraz dzwonnicy, także znaleziono kapsuły czasu. I o ten czas właśnie chodzi. Chociaż w budowli świątyni na przemian trwają budowa i remonty (w kościele pw. św. Klemensa od 1229 roku) tak też dzieje się w świątyni naszych serc. I równolegle o te obydwie świątynie troszczy się ks. proboszcz Wojciech Olszowski. Bo kościół jest miejscem spotkania z Bogiem dla wspólnoty parafialnej oraz wszystkich tu przychodzących. Tu mieszka Bóg. Pan Jezus, jak obiecał, nie zostawił nas, jest dla nas cały czas w Najświętszym Sakramencie, w Tabernakulum oraz w Kaplicy Adoracji, a w tym właśnie kościele w Kaplicy Morsztynów. Tu możemy Go odwiedzać. Tu zaznać spotkania i wielu łask Bożych, a wśród nich Odpustu zupełnego.

Barbara Zapadlińska

Skip to content