Książka o Świętej Kindze patronce Wieliczki, jej siostrach i pozycji średniowiecznych kobiet – spotkanie autorskie Mediateka 24 lipca
Szczególnym akcentem tegorocznej edycji jest możliwość bliższego poznania patronki Wieliczki. Została bowiem wydana książka „Potęga świętości” opowiadająca o niej, jej siostrach i pozycji średniowiecznych kobiet. Rozmowę na ten temat poprowadzą z Piotrem Stefaniakiem, autorem, w Wielickiej Mediatece, dziekan Wydziału Historycznego UJ oraz Konsul Generalny Węgier. Zapowiada się bardzo interesujące spotkanie. Przeniesiemy się do początków XIII wieku! 24 lipca godz. 18.00. Wstęp wolny.
Rzeźba Świętej Kingi otoczonej rycerzami i górnikami w Komorze Janowice, na najsłynniejszej podziemnej trasie turystycznej Kopalni Soli „Wieliczka”, to jeden z najbardziej znanych na świecie jej wizerunków. Wykonany został z wdzięcznością, z bryły soli. Ukazana jest jej godność książęca, otaczają ją rycerze z drużyny księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V, z wielkim szacunkiem i górnicy, którzy podkreślając rozpoczęcie za jej przyczyną wydobycie soli kamiennej w Wieliczce z wdzięcznością przekazują bryłę soli z jej pierścieniem. Kinga (1234-1292) ma godność królewską, jest królewną, córką króla Węgier Beli IV. Prowadziła niezwkłe życie w tym niebezpiecznym, naznaczonym przez najazdy tatarskie czasie, działając w obszarze rozwoju i podźwignięcia gospodarki państwa, na rzecz ubogich, dbając o kościoły, ale i o swe życie duchowe, zachowując czystość. Po śmierci męża, księcia Bolesława V wstąpiła do założonego przez siebie klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Ta droga doprowadziła ją do świętości. Jest wspominana z wdzięcznością, mimo upływu prawie 800 lat! Wieliczka, Magnum Sal, ma związaną z nią historię rozpoczęcia wydobycia soli kamiennej. Od tego czasu Wieliczka rozpoczęła wydobywać białe złoto, a dziś dzięki niemu, jest miasteczkiem historycznym znanym na całym świecie. Mamy tak wiele powodów do wdzięczności i radości. Jest ona także patronką górników i samorządowców. I naszą, co uwidocznione jest w podziemiach Wieliczki, w kaplicy Świętej Kingi i w kościołach, w obrazach ołtarzowych i rzeźbach na terenie miasta i parku Kingi, nazwie szybu i domu towarowego.
W dniu jej święta, 24 lipca w podziemnej, najbardziej znanej na świecie kaplicy Świętej Kingi, odprawiana zostanie Msza Święta, która sprawowana jest tam także co niedzielę o godz. 7.30, są wcześniejsze zjazdy, od godz. 7.00, dla osób chcących w niej uczestniczyć.
Fot. arch. Kopalni Soli „Wieliczka”