LATO Z MUZEUM – lipiec sierpień – program dla dzieci

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza dzieci od lat 5, wraz z opiekunami, na rodzinne Lato z Muzeum.  Wszystkie warsztaty będą realizowane na dziedzińcu Zamku Żupnego. Na wyznaczoną godzinę będą przyjęte maksymalnie dwie rodziny (w sumie do 10 osób). Uczestnictwo w zajęciach jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu (www.muzeum.wieliczka.pl). Podczas warsztatów będą obowiązywać maseczki. 

Godziny zajęć: 10.00; 11.30; 13.30. Czas trwania – ok. 60 minut.

Obowiązują wcześniejsze zapisy w Dziale Edukacji, tel. 12 289-16-33.

Koszt zajęć – bilet rodzinny 15 zł. (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 16 lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci do lat 16). Każda dodatkowa osoba 8 zł.

Terminy- 30.06 – 10.07 (wtorek-piątek) oraz 18.08-28.08 (wtorek- piątek).

Tematy spotkań:

Zabytki wokół nas – spacer tematyczny po mieście – 07.07, 25.08.2020 r.

Czas wakacji sprzyja podróżowaniu i odkrywaniu ciekawych miejsc.Tym razem będzie to spacer po górniczej Wieliczce – rodziny odwiedzą  interesujące miejsca, zobaczą cenne zabytki i poznają ich historie. Nauczestników czekają zagadki, rebusy, łamigłówki i krzyżówka.

Zamkowe łamigłówki – 08.07, 26.08.2020 r.

Zajęcia detektywistyczne pomogą odpowiedzieć na pytanie czy w Zamku Żupnym jest duch? I kto ukradł przed laty cenną broszkę? Podążając za wskazówkami i wykonując przeróżne zadania, uczestnicy odnajdą fragmenty starego listu, tajemniczy skarb oraz zdecydują jakie zakończenie będzie tej niesamowitej, mrożącej krew w żyłach historii…

Radosna twórczość – tworzenie przez zabawę – 09.07, 27.08.2020 r.

Wakacyjny plakat, który będzie przypominał lato powstanie na tych zajęciach. Na zabawę z kolorami i wyobraźnią zaproszone są rodziny lubiące wyzwania plastyczne. Uczestnicy będą artystami, którzy sami zdecydują co będzie przedstawiał ich plakat i jakich kolorów użyją.

Zabawy naszych dziadków – 10.07, 28.08.2020 r.

Dziadkowie choć nie mieli komputerów to nigdy się nie nudzili dzięki licznym zajęciom  na świeżym powietrzu. Wystarczył im kawałek sznura, patyka, kapsla, trochę wyobraźni i to gwarantowało im udaną zabawę. Na tych zajęciach będzie można bawić się tak jak dziadkowie gdy byli dziećmi.

Górnicze zmagania na dziedzińcu – 18.08.2020 r.

Zajęcia mają na celu przybliżenie specyfiki pracy w kopalni soli. Uczestnicy zmienią się w górniczych siłaczy i będą musieli wykonać różne prace związane z tą ciężką, podziemną pracą. Przed nimi spore wyzwania – tory przeszkód oraz zadania sprawnościowe, które  wymagają szybkości, sprytu i myślenia.

Zamkowe KOŁO FORTUNY – 19.08.2020 r.

Koło fortuny – to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu, zabawę i naukę. Każdy z uczestników będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin oraz zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Raz, dwa, trzy kołem kręcisz ty…. Zabawa na okrągło – czyli koło fortuny w akcji!

Tajemnice i sekrety archeologii – 20.08.2020 r.

Podczas warsztatów rodziny będą odkrywać przeszłość badanych przedmiotów odnalezionych w czasie wykopalisk archeologicznych. Poznają pracę archeologa, dowiedzą się jakie skarby odnajduje i jakie są ich dalsze losy.

Solniczki z Wieliczki – 21.08.2020 r.

Na tych zajęciach uczestnicy  zamienią się w projektantów sztuki użytkowej.  Unikatowa kolekcja solniczek w Zamku Żupnym zainspiruje ich do stworzenia swojego niepowtarzalnego naczynia na sól.

Małgorzata Bogucka