W Ludźmierzu otwarto Centrum Pomocy Dzieciom
Fundacja POWER, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, zainicjowała powstanie w Ludźmierzu Centrum Pomocy Dzieciom. To jedyna na Podhalu i w południowej Małopolsce placówka specjalizująca się w pomocy dzieciom z doświadczeniem przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Centrum oferuje nieodpłatne wsparcie psychologiczne, terapeutyczne i prawne dzieciom oraz ich rodzinom. We wtorek 14 marca odbyło się oficjalne otwarcie Centrum.
Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu działa przy ul. Jana Pawła II 97, w budynku i dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Perspektywy. Centrum oferuje profesjonalną, interdyscyplinarną pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem, które znajdują się w procedurach prawnych (czyli przestępstwo zostało zgłoszone na policję lub do prokuratury) oraz ich rodzinom. Placówka działa w ramach sieci Centrów Pomocy Dzieciom rozwijanej w Polsce przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Model pracy w systemie Barnahus, stosowany w CPD, wcześniej sprawdził się także w wielu krajach Europy (m.in. na Węgrzech i w Słowacji) i w Stanach Zjednoczonych.
Centrum w Ludźmierzu będzie dziewiątym miejscem tego typu w kraju, pierwszym w Małopolsce. Obejmie pomocą dzieci z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i limanowskiego.
Ważne, aby dziecko pokrzywdzone przemocą dostało szybką i specjalistyczną pomoc, dlatego w Centrum Pomocy Dzieciom pracują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści. Nie zapominamy również o rodzinie – jej wzmocnienie jest konieczne. Jestem pewna, że dziewięcioletnie doświadczenie Fundacji POWER, w połączeniu ze standardami i z dobrymi praktykami wypracowanymi przez sieć Centrów Pomocy Dzieciom w całej Polsce, sprawią, że każde dziecko, które do nas trafi, zostanie otoczone najlepszą możliwą opieką – mówi Weronika Potaczek, prezeska Fundacji POWER.
Dziecko w centrum zainteresowania
Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu działa od początku tego roku. W tym czasie zdążyło objąć stałą opieką 27 dzieci, 25 z nich udziela pomocy psychologicznej. Opieką psychologiczną i prawną Centrum objęło także 24 rodziców. Oprócz indywidualnych konsultacji psychologicznych specjaliści z CPD prowadzą też zajęcia grupowe – warsztaty psychologiczne dla dzieci oraz grupy wsparcia dla kobiet z Ukrainy.
Bardzo dużo udało nam się zrobić jeszcze przed oficjalnym otwarciem, ale zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są nieporównanie większe. Sprawy, z którymi pracujemy, są związane z przemocą domową, wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz przemocą rówieśniczą. To bardzo trudna materia dotycząca bliskich relacji, intymności, bolesnych krzywd, o których trudno komukolwiek powiedzieć. Służby często obawiają się zdecydowanie reagować, dorośli obwiniają dzieci za przestępstwa popełnione przez innych dorosłych, jest wiele tabu. Naszym zadaniem jest działać w imię najlepiej pojętego interesu dziecka i z poszanowaniem jego podmiotowości – mówi Gabriela Drąg z Centrum Pomocy Dzieciom i Fundacji POWER.
Model Barnahus realizowany w Centrach Pomocy Dzieciom polega na interdyscyplinarnej, stałej współpracy specjalistów z różnych dziedzin – psychologa, terapeuty, prawnika, w razie potrzeby też lekarza – którzy wspólnie opracowują plan wsparcia dostosowany do potrzeb konkretnego dziecka i rodziny.
Na systematycznych cotygodniowych spotkaniach, dzięki ciągłemu kontaktowi z podopiecznymi, specjaliści z CPD sprawdzają, czy ich starania idą w należytym kierunku czy też trzeba wprowadzić jakieś zmiany. Nie ma tu miejsca na rutynowe decyzje, przypadkową ofertę wsparcia lub odpowiedzialność rozproszoną między kilka placówek. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby pomóc każdemu dziecku, które trafia do Centrum ze swoją historią. Wsparcie psychologiczne i prawne jest dostępne pod jednym dachem, nie w kilku różnych miejscach. Sytuacja danej rodziny jest dzięki temu widziana całościowo, a podjęte działania mają szansę rzeczywiście zmienić położenie tych osób na lepsze – mówi Beata Wojtkowska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Współpraca między instytucjami
Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu współpracuje nie tylko interdyscyplinarnie w ramach własnego zespołu, lecz także międzyinstytucjonalnie w ramach lokalnej sieci wsparcia. Fundacja POWER korzysta w tej mierze ze swoich doświadczeń, kontaktów ze specjalistami w regionie, opierając się na własnej, wypracowanej przez lata, marce. Planuje też podpisanie umów o współpracy z lokalnymi instytucjami wspierającymi rodziny. Już teraz współdziała z powiatowym centrum pomocy rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej, kuratorami zawodowymi i społecznymi, pedagogami szkolnymi i dyrektorami szkół, a także przedstawicielami służby zdrowia i policji.
Mamy nadzieję, że władze samorządowe zobaczą w nas partnera w minimalizacji zjawiska przemocy wśród dzieci. Tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ratować dzieciństwo. Aby jak najlepiej pomóc naszym podopiecznym, zapraszamy do współpracy pracowników wszystkich instytucji i służb, z którymi możemy wspierać konkretną rodzinę, każdy we własnym zakresie kompetencji. Wspólnie zastanawiamy się, jakie działania każda z tych placówek powinna podjąć na rzecz dziecka i rodziny, a na następnym spotkaniu omawiamy ich efekty. Specjaliści bardzo chętnie przyjmują zaproszenie do pracy w tych zespołach, uważają, że brakowało u nas wcześniej przestrzeni do takiej współpracy. Jeśli kilka instytucji aktywnie działa w porozumieniu ze sobą dla dobra dziecka, jego sytuacja może realnie się poprawić – mówi Weronika Potaczek z Centrum Pomocy Dzieciom i Fundacji POWER.
***
Udzielanie specjalistycznej pomocy przez Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu jest możliwe dzięki środkom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które organizacja pozyskała od międzynarodowych organizacji Save the Children, Plan International oraz firmy IKEA. Centrum liczy także na wsparcie lokalnych firm i darczyńców indywidualnych.
O Fundacji POWER
Fundacja POWER działa od 2021 roku. Została powołana z marzeń o dążeniu do świadczenia szerokiej pomocy dzieciom, w szczególności tym krzywdzonym. Głównym celem Fundacji jest m.in. działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa oraz upowszechniania i ochrony praw dziecka, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Fundacja dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Chronimy dzieci przed krzywdzeniem i pomagamy tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, a dzięki wsparciu Fundacji przeszły czas trudnych doświadczeń życiowych, wierzyły w siebie i cieszyły się dalej życiem. Pomagamy małym ludziom w rozwiązywaniu dużych problemów.
https://www.facebook.com/powerfundacja
tel. 534 300 254
Czynne codziennie 9-19, wt. 11-19
Więcej o sieci Centrów Pomocy Dzieciom: https://centrapomocydzieciom.fdds.pl/
Anna Grabowska