Wieliczka – debata rozstrzygnięta

Mamy zwycięzców tegorocznej Ligi Debat Oksfordzkich

15 kwietnia odbył się II etap Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich w Wieliczce. Młodzież debatowała w naszym mieście już po raz drugi, tym razem pod hasłem „Słowa zmieniają świat”.

Międzyszkolna Liga Debat Oksfordzkich to projekt edukacyjny realizowany przez wielicką bibliotekę pod patronatem honorowym Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła. Już w ubiegłym roku, wcielając w życie plan debatowania w naszym mieście, pragnęliśmy stworzyć dla młodzieży przestrzeń do dyskutowania na ważne tematy, a także możliwość nauki i sprawdzenia się w trudnej sztuce dyskutowania oraz wystąpień publicznych.

Tegoroczna Liga Debat przeniosła w całości do przestrzeni wirtualnej. Przygotowania rozpoczęliśmy już w styczniu serią wykładów oraz warsztatów prowadzonych przez przedstawicieli naszego partnera merytorycznego – Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Młodzież mogła nie tylko zgłębiać zasady, którymi rządzą się Debaty Oksfordzkie, ale także szkolić się w sztuce autoprezentacji czy budowania argumentacji. Warsztaty były również okazją do poznania swoich przyszłych przeciwników i pierwszych krótkich debat tzw. „speed debating”. W lutym odbyło się losowanie tez i stron, a w marcu 6 drużyn stanęło w szranki podczas I etapu debat, z którego zwycięsko wyszły drużyny ze: Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce (grupa 1), Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej w Byszycach oraz Szkoły Podstawowej w Sierczy.

Pomimo konieczności zmiany formy tegorocznego debatowania na wersję zdalną emocji nie zabrakło, a dyskusje toczyły się na naprawdę wysokim poziomie. W półfinałach tezę: Miasta, w swoich działaniach, powinny skupiać się bardziej na mieszkańcach niż na turystach, obaliła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce, a tezę Działania organizacji ekologicznych powinny skupić się bardziej na proponowaniu zmian prawnych niż promowaniu ekologicznego stylu życia, obaliła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce.

Te dwie drużyny spotkały się w finale, żeby dyskutować nad tezą: Świat w 2040 roku będzie lepszym miejscem do życia niż był w 2000 roku. Nie było łatwo, ostateczne przygotowania do obrony i obalania tezy trwały 60 minut. Z każdej strony piętrzyły się argumenty, a mówcy kolejno prześcigali się w przemówieniach, pytaniach i kontrargumentach. Teza finałowa została ostatecznie potwierdzona, a zwycięzcą II Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich w Wieliczce została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wyłoniliśmy również najlepszego mówcę, którym została Aleksandra Piech – niedościgniona w sztuce kontrargumentacji.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom tegorocznej Ligi Debat, Aleksandrze oraz wszystkim uczestnikom wraz z opiekunami za podjęcie wyzwania i trudu przygotowań. Słuchanie głosu młodzieży na tak ważne tematy było prawdziwą przyjemnością, dającą poczucie, że „Słowa (mogą) zmieniać świat”.

Z całego serca dziękujemy Krakowskiemu Stowarzyszeniu Mówców (w składzie: Krzysztof Buła, Mikołaj Krupa, Jakub Kozłowski, Aleksandra Wendel, Jarosław Komorniczak, Kacper Nowina – Konopka) za merytoryczne przygotowanie uczestników, szkolenie sędziów, przewodzenie debatom i wszelkiego rodzaju udzielone wsparcie. Bardzo dziękujemy także naszym partnerom: Wydziałowi Szkół i Przedszkoli Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wieliczce oraz Wielickiemu Centrum Kultury oraz patronom medialnym: WieliczkaCity.pl, Puls Wieliczki i Panorama Powiatu Wielickiego. Wierzymy, że już za rok znowu się spotkamy i podejmiemy kolejny trud debat i przygotowań. Wiemy, że ciekawych tez na pewno nie zabraknie.

KP