Co działo się przez ostatnich 200 lat i dzieje współcześnie w Parafii pw. Świętego Klemensa w Wieliczce? Opowiedzieli prelegenci oraz obecni członkowie tej wspólnoty. Żywa historia Wieliczki

200 lat minęło, ten historyczno – duchowy okres z dziejów wielickiej społeczności wiernych przybliżyli uczestnikom prelegenci, ukazując piękne dzieje Parafii pw. Świętego Klemensa w Wieliczce.. Długo i owocnie przygotowywanym było bowiem Sympozjum „Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce. Historia – teraźniejszość – przyszłość” 20-21 IX 2024”. Wszyscy zgodnie podkreślali, że kościół ten w Wieliczce powstał co najmniej na początku XIII wieku. Mógł być przebudowywany. Jednak ponad 200 lat temu, w związku z trzęsieniem ziemi, ze względów bezpieczeństwa musiał być rozebrany i wybudowany na nowo. Dlatego obecnie świętowany jest pewien etap, czyli poświęcenie nowo wybudowanego obiektu sakralnego. Poznaliśmy wiele tajemnic tego czasu, które odkryły magistralia – dokumenty odnalezione w wielickim Magistracie, także dokumenty austriackie, ukazujące walkę naszych mieszkańców, aby kościół był co najmniej tej samej wielkości oraz w tym samym miejscu, gdyż planowano zmienić jego lokalizację. Zespół powołany dla obchodów jubileuszu działający pod kierownictwem proboszcza dra Wojciecha Olszowskiego wykonał przy organizacji sympozjum wielką pracę, a szczególny udział w tym dwudniowym wydarzeniu naukowym miał ks. wikariusz dr Paweł Odziomek.


Rok jubileuszowy w Parafii pw. Świętego Klemensa osiągnął półmetek. Wiele z zaplanowanych wydarzeń się odbyło, a ich owoce już widać. Trwa modlitwa i działanie. Wielkie łaski Boże spływają na wiernych oraz wszystkich odwiedzających ten kościół, którzy ponadto korzystają z odpustu zupełnego, nawet codziennie, w związku z rokiem jubileuszowym.
Wagę potrzeby spojrzenia na historię i współczesność parafii, podjętego wyzwania i trudu oraz celu, jaki pragnie osiągnąć ks. proboszcz Wojciech Olszowski z zespołem duszpasterskim, wspólnotami i wiernymi potwierdzili kardynałowie, swym udziałem oraz sprawowaniem Mszy Świętej. W centrum jest bowiem Pan Jezus, Jego Słowo, Kościół, który zbudował i zbawienie, którym pragnie nas obdarować. Patronat objął JE Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który towarzyszył uczestnikom pierwszego dnia. Wygłosił on na otwarcie mowę składając podziękowania księdzu proboszczowi oraz pozdrawiając uczestników wydarzenia: parafian i mieszkańców Wieliczki, księży i prelegentów.
Podkreślił, że skłania do refleksji bogata historia tego miejsca i dziedzictwo tylu pokoleń wiernych. – To w pierwszej kolejności modlitwy, spotkania z Bogiem, sprawowanie Eucharystii. W tych murach spotykali się wasi przodkowie. I to trwa – Kardynał Stanisław Dziwisz wspomniał także Świętego Jana Pawła II, który nigdy nie zapominali o swym narodzie, i wspólnocie krakowskiej, z radiolarią przyjmując zawsze pielgrzymów z Wieliczki. Zwracał też uwagę na parafię, jako podstawową funkcję Kościoła, zachęcał, aby odkryć tajemnicę Kościoła w działającej parafii. Podkreślił jeszcze Ks. Kardynał znaczenie całodziennej adoracji w kaplicy Morsztynów, która stanowi dla miasta duchową oazę.

Wydarzenie prowadziła Karolina Wozniacka, dziennikarka telewizyjna, współtworząca program Między ziemią a niebem. Honorowy patronat objęli: Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka mgr Rafał Ślęczka, Starosta Wielicki mgr inż. Roman Ptak
200 lat minęło – Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce w perspektywie historycznej, ten temat podjęto pierwszego dnia sympozjum. Sesję plenarną rozpoczął ks. prof. dr hab. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie konferencją: Święty Klemens patron na współczesne czasy. To bardzo ważne, aby znać patrona wspólnoty, jej opiekuna, jednego z pierwszych papieży i męczennika. Z kolei o znaczeniu poświęcenia kościoła i życiu duchowym mówiła s. prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Parafia pw. św. Klemensa w wielickich magistraliach, to temat ks. prof. dra hab. Józefa Mareckiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Ukazał on opisując te dokumenty m.in. ówczesną wielonarodową społeczność ówczesnej Wieliczki. Ciągle znajdowane są bowiem nowe archiwalia, które np. odnaleziono w wielickim Magistracie, podczas remontów znajdowane są w kapsułach czasu, czy innych miejscach. Ciągle dowiadujemy się czegoś nowego.
Tajemnicze ścieżki budowy nowego kościoła św. Klemensa w Wieliczce po 1786 roku i jego architekturę z XIX wieku przybliżyła mgr Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Przedstawiła archiwalne projekty ukazujące, jak zaborca austriacki z uwagi na oszczędności chciał wybudować tu, lecz najchętniej w innym miejscu, mały kościółek. Zobaczyć mogliśmy także najstarsze zdjęcia. Pani Klementyna jest kuratorem wystawy „Skarby Świętego Klemensa”, która do niedawna udostępniona była w wielickim Zamku Żupnym. Teraz jeszcze można nabyć książkę, pod tym tytułem. O pracy duszpasterskiej kapłanów w parafii św. Klemensa w Wieliczce od 1825 roku do czasów współczesnych mówiła dr Marlena Hajduk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ta parafia może poszczycić się wspaniałymi kapłanami, którzy wykonywali tu od wieków wielką pracę, bowiem należała do niej większość okolicznych sołectw, w których dzięki działaniom Ks. Dziekana Zbigniewa Gerle od niedawna, patrząc z perspektywy historii tego miejsca, utworzono nowe parafie. Był on kontynuatorem wielkich remontów i ubogacania wnętrza kościoła szczególnie, że część wyposażenia pochodzi ze zniesionych przez austriackiego zaborcę kościółków pw. Ducha Świętego (ołtarz w Kaplicy Morsztynów) oraz Świętego Krzyża (ołtarz boczny), elewacja i zabytkowe wnętrze wymagały renowacji. Wielkimi postaciami byli: ks. Zygmunt Golian, ks. Tadeusz Kruszyński, ks. Józef Śliwa, ks. Kazimierz Gałoński. Ten piękny dzień zakończono Mszą Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem Kardynała Stanisława Dziwisza, po której odbył się koncert parafialnego chóru kameralnego.



Drugiego dnia sympozjum rozpoczęto Mszą Świętą, także w Kościele pw. Świętego Klemensa, której przewodniczył a później wygłosił w wielickiej Mediatece pierwszą konferencję o roli parafii w rozwoju synodalności Kościoła – Kardynał ks. dr hab. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. Kolejnym prelegentem był Wieliczanin, ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński z Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, który podjął temat rozwoju wspólnoty parafialnej w nauczaniu Świętego Jana Pawła II. Jest to temat bardzo współczesny i aktualny, z tego nauczania możemy czerpać nieustannie. Uczestnicy sympozjum zadawali pytania i dawali świadectwo aktywnego uczestniczenia w życiu tej społeczności wiernych.
Tematem drugiej części drugiego dnia sympozjum było: Nasze dziś – Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce w 2024 roku. Wyświetlono film oraz zaprezentowały się grupy parafialne, przedstawili je także liderzy grup: Domowego Kościoła, Grupy Modlitwy Ojca Pio, Oazy Ruchu Światło-Życie, Chóru Kameralnego i Scholi dziecięcej „Klemenciaki”, Wspólnoty Młodzieży z Niepełnosprawnością, Klubu Seniora, Róż Różańcowych, Margaretek, Wspólnoty Piątek, Kręgu Biblijnego.

Podsumowaniem sympozjum był panel dyskusyjny pt. Interesuje mnie przyszłość Parafii, bo to jest mój DOM. Tak więc ubogaceni duchowo, historycznie i wspólnotowo wierni z tej parafii weszli w kolejny etap, Parafia w 2025 roku i przyszłości. Wszystko dla Pana Jezusa, dla zbawienia. Amen

Skip to content