Z Lutnią spiewająco i radośnie w Nowy Rok!

W ramach cyklu koncertów „Lutnia i goście” Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” 11. stycznia 2020 zaprosiło wieliczan do Kampusu Wielickiego na okolicznościowy Koncert Noworoczny.

Oprócz gospodarza wieczoru- Chóru „Lutnia” pod batutą Jadwigi Szado- wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 oraz Zespół Muzyczny Szkoły Muzycznej I stopnia z Brzeska .

Na widowni zasiedli sympatycy muzyki, m.in. dyrektor CKiT w Wieliczce Magdalena Kot, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia z Brzeska Ilona Latocha -Dylewska i dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 Małgorzata Grześkiewicz.

W programie koncertu znalazły się utwory związane z tradycją Bożego Narodzenia -kolędy , pastorałki i świąteczne piosenki- polskie i obcego pochodzenia. Widzowie usłyszeli również światowe standardy muzyczne: i refleksyjne, i żywiołowe, niekiedy porywające do tańca ( jak na karnawał przystało).

Bożonarodzeniową atmosferę uświetniły kolędy wykonane a capella przez „Lutnię”, którą niezmiennie od ponad 40 lat dyryguje, pełna zapału i energii,Jadwiga Szado.

Z ogromnym wdziękiem i zaangażowaniem wystąpiły maluszki z Przedszkola im. Brata Alojzego Kosiby, przygotowane przez swe wychowawczynie. Dzieciaki zasłużyły na gromkie owacje.

Następnie „Lutnia” zaprezentowała się w nowych aranżacjach , śpiewając z akompaniamentem Zespołu Muzycznego z Brzeska . Było to interesujące doświadczenie i dla 147-letniej”Lutni” , i dla młodych,uzdolnionych ludzi z Brzeska.

Zespół ze Szkoły Muzycznej działa pod dyrekcją swego profesora -Pawła Dyjaka od 4 lat i liczy 26 instrumentalistów. Swój kunszt artystyczny pokazali , grając m.in. Twist again” i „Boogie expres” . Widownia wyraziła swój aplauz , domagając się bisu.

Na zakończenie głos zabrał prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego „Lutnia” w Wieliczce-Jerzy Markowski, który złożył życzenia noworoczne wszystkim obecnym . Potem nastąpiło wspólne śpiewanie kolęd.

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu- Powiatowi Wielickiemu, CKiT, Kampusowi Wielickiemu , wykonawcom i Michałowi Roehlichowi za prowadzenie imprezy.

Jolanta Orłowska